Reklama

Jak majówka, to tylko z Sokolniczankami!

Tegoroczna majówka, spoglądając w kalendarz, zapowiada się bardzo interesująco. Gdy do pracy pójdziemy 29 i 30 kwietnia (poniedziałek i wtorek), a urlop weźmiemy 2 maja (czwartek), na odpoczynek pozostaje nam aż 5 dni! Nie wiemy, jak chcą Państwo wykorzystać ten czas, ale świetną propozycję na majówkę przygotowały członkinie KGW „Sokolniczanki” z Sokolnik-Parceli. Wszystko dzięki pozyskanemu grantowi w ramach naboru „Moce nadŁódzkie” z Województwo Łódzkie w wysokości 14 850,00 zł.

– W dniach 3-5 maja będziemy realizować projekt „Rarytasy kuchni naszych babć – dziedzictwo kulinarne wczoraj i dziś”. Każdego dnia na wszystkich lubiących regionalne potrawy, czeka prawdziwa gratka. 3 maja zaprezentujemy referat i wyroby kulinarne przygotowane zgodnie ze starymi recepturami, 4 maja wszystkich, którzy nas odwiedzą zaprosimy do przygotowywania wyrobów kulinarnych. Jakich? Na razie niech zostanie to naszą słodką tajemnicą. Podsumowaniem projektu będzie grill i ognisko połączone z integracją – zdradza Asia Jarosik, przewodnicząca KGW „Sokolniczanki” z Sokolnik-Parceli.

– Nasze koło skupia 32 członkinie. Jest wśród nas wiele młodych gospodyń, które chcą poznać tajniki przepisów swoich babć, dziś już zapomnianych. Ich odnalezienie może być źródłem zjednoczenia i motorem współpracy międzypokoleniowej, szczególnie, że zapomniane smaki powracają na nowo, a dzięki wykorzystaniu receptur z przeszłości możemy zasmakować historii naszego regionu – dodaje Lena Wojtczak, wiceprzewodnicząca KGW „Sokolniczanki” z Sokolnik-Parceli.

W ramach projektu obok świetlicy powstanie miejsce z profesjonalnym paleniskiem, zakupiony zostanie także sprzęt AGD: miksery, piekarniki oraz grille, a także produkty spożywcze niezbędne do zorganizowania warsztatów, ponieważ całe wydarzenie ma charakter otwarty i bezpłatny.

– Cieszę się, że modernizacja sufitów i odnowienie dwóch sal świetlicowych współfinansowane ze środków Gminy Ozorków sprawiły, że Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolnikach-Parceli postanowiło reaktywować swoją działalność. Choć formacja istnieje nieprzerwanie od ponad 70 lat, to dziś widoczny jest potencjał jej członkiń w ubieganiu się o środki zewnętrzne, które umożliwiają nie tylko doposażenie świetlicy, ale w głównej mierze rozwój oraz międzypokoleniową integrację społeczną mieszkańców Sokolnik-Parceli i okolicznych miejscowości – mówi Zastępca Wójta Gminy Ozorków Marian Lemański.

O szczegółach wydarzenia będziemy informować za pośrednictwem naszego profilu. Sokolniczankom serdecznie gratulujemy! Dziękujemy, że dzięki Wam ocalona od zapomnienia zostanie tradycja kulinarna regionu. Liczymy na przepisy, które zawojują nasze podniebienia!

Reklama