Reklama

Dobiega końca rewitalizacja Placu Kościuszki w Parzęczewie. W naszej na nowo zaaranżowanej przestrzeni publicznej pojawi się wyjątkowa instalacja artystyczna. Będzie to rzeźba – fontanna zatytułowana „Siostry”, autorstwa Małgorzaty Chodakowskiej. Nie ma wątpliwości, że dzieła sztuki i różnego rodzaju projekty w przestrzeniach publicznych są potrzebne. Dzięki nim zwiększa się atrakcyjność konkretnego miejsca, staje się ono ciekawsze i bardziej różnorodne. Co więcej, tego typu działania są najbardziej podstawowym narzędziem tworzenia chęci obcowania ze sztuką. Umieszczając elementy sztuki w przestrzeni publicznej sprawimy, że zagości ona w naszym codziennym życiu. Takie działania z pewnością wzmacniają poczucie tożsamości lokalnej. Każde dzieło ma jakiś przekaz, staje się niecodziennym narzędziem komunikacji i sprawia, że miejsce, w którym się znajduje staje się unikalne i rozpoznawalne.

Autorka dzieła, Pani Małgorzata Chodakowska pochodzi z Łodzi, na stałe mieszka w Dreźnie, gdzie tworzy i wspólnie z mężem prowadzi winnicę. Od wielu lat związana również Poddębicami, gdzie wspólnie z mamą i bratem prowadzi znaną w okolicy pierogarnię.

Swoją edukację rozpoczęła w łódzkim liceum plastycznym, natomiast studia rozpoczęła na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod opieką prof. Jana Kucza. Od 1988 roku kontynuowała je na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Ukończyła studia w pracowni prof. Bruno Gironkoli, uzyskując dyplom z nagrodą mistrzowską. 

Tworzy przepiękne fontanny, w których woda odgrywa kluczową rolę w całej konstrukcji. – „I tak jak nie sposób wyobrazić sobie naszego świata bez jezior, rzek i strumieni, tak każdy, kto zobaczył rzeźby-fontanny Małgorzaty Chodakowskiej, nie wyobraża sobie, by przestały cieszyć oczy tańcem kropel i uszy szmerem płynącej wody” – tak o rzeźbach artystki pisze Dawid R. Wiktorski.

Wystawy jej prac miały miejsce w miastach na całym świecie, m.in. w Wiedniu, Tokio, Dreźnie, Berlinie, Wrocławiu, czy Łodzi. Do tej pory jej rzeźby najczęściej trafiały do prywatnych nabywców, aczkolwiek można je też zobaczyć w przestrzeniach miejskich, poruszają serca w Europie i w Azji. – „Pięć moich rzeźb można spotkać w Dreźnie w miejscach publicznych, gdzie każdy może się przy nich zatrzymać. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa.  Chciałabym, żeby zdobiły też przestrzeń innych miast, szczególnie polskich” – mówi Pani Małgorzata.

Dzięki projektowi zrealizowanemu przez parzęczewską bibliotekę pierwsza taka fontanna w Polsce stanie właśnie w Parzęczewie. Jest to dla nas ogromny zaszczyt, że Pani Małgorzata wyraziła chęć współpracy z nami, i że mieszkańcy naszej gminy będą mogli cieszyć oczy tak pięknym dziełem sztuki. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z twórczością Pani Małgorzaty Chodakowskiej na jej stronie internetowej www.skulptur-chodakowska.de

Zachęcamy również do lektury bardzo ciekawych wywiadów przeprowadzonych z artystką:

https://www.swiatrezydencji.pl/design/nazwisko-z-marka/mistrz-i-malgorzata-wywiad-z-malgorzata-chodakowska

https://blog.dluta.pl/rzezby-malgorzaty-chodakowskiej-wywiad-z-artystka/-

Biblioteka-promuje-sztuke2 Biblioteka-promuje-sztuke3 056_20_38 050_20_16
[Pokaz zdjęć] Zdjęcia rzeźby wykonał Pan Lothar Sprenger.

 

Reklama