Zgierscy policjanci w ozorkowskim Domu Pomocy Społecznej / fot. KPP w Zgierzu
Reklama

21 stycznia 2016 r. zgierscy policjanci spotkali się z seniorami w ozorkowskim Domu Pomocy Społecznej.

Celem spotkania było omówienie sposobów do jakich uciekają się przestępcy by oszukać i okraść starsze osoby.

Szczególną uwagę zwrócono na przypadki gdzie sprawca dzwoni do starszej osoby, podaje się za członka rodziny mówiąc, że znalazł się aktualnie w trudnej sytuacji losowej (spowodował wypadek drogowy, potrzebuje pieniędzy na zakup np. samochodu po bardzo atrakcyjnej cenie, na zakup akcji giełdowych, na leczenie szpitalne) i pilnie potrzebuje pieniędzy czyli klasyczna metoda działania na tzw. „wnuczka” czy „bratanicę”.

Przy omawianiu metody działania sprawców wykorzystujących ufność osób starszych również przez telefon – funkcjonariusze mówili jak powinna zachować się osoba, która taki telefon otrzyma. Dodatkowo mundurowi uczulali, by osoby samotnie mieszkające nie wpuszczały obcych osób do mieszkań, gdyż tacy „niespodziewani goście” mogą okazać się przestępcami. Tacy właśnie niejednokrotnie podszywają się za pracowników MOPS- u, ZUS ? u czy też innych grup zawodowych wykorzystują ufność osób starszych i okradają z oszczędności jakie znajdą w mieszkaniu ofiary.

Policjanci wielokrotnie podkreślali, że przestępcy nie pozostają w tyle i ciągle modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. kradzież „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od osób starszych.

Zostało również poruszone zagadnienie dot. m. in. łamania przez pieszych przepisów ruchu drogowego w kontekście nie tylko odpowiedzialności prawnej ale również dbałości o swoje bezpieczeństwo. Mówiono również o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Każdy uczestnik spotkania otrzymał opaskę odblaskową.

Reklama