
Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Monar wraz
z ośrodkiem dla bezdomnych w Ozorkowie właśnie rozpoczęły wspólną
inwestycję, która – jak twierdzą – jest jedyną taką w całym kraju. W pobliżu ośrodków budowany jest nowy dom, w którym znajdować ma się m.in. studio nagrań, siłownia i sauna.
Otrzymaliśmy już zgodę na budowę. Zakasaliśmy rękawy i wzięliśmy się do roboty. Dom wznoszą podopieczni obydwu zaprzyjaźnionych placówek – mówi Piotr Adamiak, kierownik ośrodka Monar. – Materiały budowlane przekazali nam wcześniej współpracujący z nami przedsiębiorcy.
Kierownik Adamiak zapewnia, że inwestycja nie jest fanaberią. Choć przyznaje, że przez niektórych mieszkańców właśnie w ten sposób może być odebrana.
– Nie przejmuję się uwagami, że tego typu luksusy są nie dla naszych podopiecznych – mówi Piotr Adamiak. – Budowa domu to element terapii. Podopieczni muszą nabrać przekonania o własnej wartości. Udowodnić sobie, że są w stanie coś trwałego zbudować. Siłownia jest także potrzebna w procesie pozytywnego spojrzenia na swoje ciało. Ci ludzie mają ogromne kompleksy, z którymi będą walczyć poprzez ćwiczenia fizyczne.
Sauna to również element terapii. Organizm człowieka, który kiedyś przyjmował narkotyki, jest zatruty. Sauna pozwoli na szybsze pozbycie się toksyn.
– Po co studio nagrań? – pyta Adamiak i sam sobie odpowiada. – Nasza młodzież jest uzdolniona muzycznie. W studiu będą nagrywać piosenki. Chcemy także uruchomić internetowe Radio Monar.
Jak opowiada kierownik, w nowym kompleksie będą jeszcze warsztat ślusarski i kuchnia. Dom ma być zbudowany do lipca br. Wyposażenie najszybciej pojawić ma się w siłowni.
– Rozpoczęliśmy już w tej sprawie rozmowy z Mariuszem Pudzianowskim – zdradza P. Adamiak. – Wyposażenie innych pomieszczeń rów-eż będzie od naszych przyjaciół biznesmenów i przedsiębiorców. Chciałbym dodać, że z kompleksu będą mogli korzystać nie tylko nasi podopieczni, ale także mieszkańcy Ozorkowa. Nie będziemy pobierali żadnych opłat. Będzie to forma integracji z miejscową społecznością. Chcielibyśmy być inaczej postrzegani przez społeczeństwo. Do tej pory, niestety, pokutuje negatywne nastawienie do byłych narkomanów i alkoholików. Pora to zmienić.
Bliżej Ciebie 2008-02-16
TEKST: (STOP)