Reklama

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej pod nazwą Klub Sportowy „Kotan” Ozorków zostało założone 1 czerwca 2006 roku przez pracowników, absolwentów programu terapeutycznego oraz pensjonariuszy Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego Monar w Łodzi.
Od kliku lat w łódzkim Ośrodku Monaru przy Tuszyńskiej 106 piłka nożna była królową sportów uprawianych przez pacjentów. Przez tą placówkę, w jej kilkunastoletniej historii przewinęło się wiele osób, które zanim sięgnęło po narkotyki, uprawiały sport – często na wysokim ligowym poziomie. Wielu z nich podczas pobytu w Ośrodku, w planie terapii uwzględniało powrót do wyczynowego uprawiania sportu, a w konsekwencji wznawiało treningi w klubach sportowych miasta Łodzi. Poza tym piłkarski zespół łódzkiego Monaru był bardzo często zapraszany na turnieje organizowane przez inne ośrodki w całej Polsce, gdzie przeważnie zajmował czołowe miejsca. Intensywny rozwój sportowy podopiecznych placówki rozpoczął się wraz z pojawieniem w kadrze merytorycznej Adama Rosiaka, wychowanka olsztyńskiego Stomilu. Treningi piłkarskie stały się wówczas jednym z głównych elementów codziennego życia pacjentów.

W roku 2004, po trzyletniej nieobecności, do Łodzi wrócił Arek Lewandowski, który od razu nawiązał współpracę z Klubem Piłkarskim Victoria Łódź.

Kiedy jako ośrodek rozpoczynaliśmy piłkarską koalicję z Victorią, klub był prawie na dnie, zajmując z 8 punktami w sezonie 2003/2004 przedostatnie miejsce w tabeli grupy 1 Klasy B.
Wystarczyło uzupełnić skład ,,monarowską” ekipą i następny sezon Victoria kończy z 31 punktami ex aequo z Sazanem Pęczniew na 4 miejscu, a przed kolejnym sezonem Victoria zaczyna być wymieniana jako jeden z głównych kandydatów do awansu.
Współpraca jednak dobiega końca w wyniku sprzecznych interesów Klubu i Ośrodka.

W roku 2005 dostajemy od Marka Dobrowolskiego – Kierownika Ośrodka Pomocy Wzajemnie Potrzebni MONAR-MARKOT propozycję otwarcia filii placówki w Ozorkowie. Nie wahamy się ani chwili, gdyż zainteresowanych terapią młodych ludzi jest coraz więcej, a miejsca w naszym domu na Tuszyńskiej robi się coraz mniej.

Planowane otwarcie filii w Ozorkowie niesie ze sobą wiele nowych pomysłów, a jednym z nich jest zrealizowanie jednego z marzeń Piotra Adamiaka o sportowym profilu Tuszyńskiej. Kiedy remonty w naszej części ozorkowskiego domu dobiegają końca, po namowach Arka zapada decyzja o rozpoczęciu przygotowań do założenia własnego klubu piłkarskiego, w którym grać będą osoby związane z ośrodkami Monar w województwie łódzkim.

Klubowi nadajemy nazwę KOTAN chcąc w ten sposób oddać cześć znakomitemu człowiekowi, naszemu przyjacielowi, współzałożycielowi i wieloletniemu liderowi Stowarzyszenia Monar – Markowi Kotańskiemu.
Jego wizerunek w herbie klubowym zaprojektowanym przez Panią Elżbietę Klemencką przypominać ma nam o wartościach, których uczył nas swoim życiem i działalnością Marek, a które pozwalają nam dzisiaj cieszyć się życiem w trzeźwości.
Następnie Klub rejestrujemy w zgierskim Starostwie Powiatowym oraz zostajemy członkami Polskiego Związku Piłki Nożnej, co daje nam prawo brania udziału w rozgrywkach ligowych i pucharowych organizowanych przez Łódzki Związek Piłki Nożnej.

Na koniec lipca chętnych do gry w Kotanie jest prawie trzydziestu. Przygotowania do debiutu w rozgrywkach Pucharu Polski oraz VII lidze (Klasa B) rozpoczynamy jednak z powodu okresu wakacyjno-urlopowego w nieco okrojonym składzie pod okiem grającego Trenera Damiana Gurdziela.

PREZES K.P. „KOTAN” OZORKÓW
Arkadiusz Lewandowski

Reklama