4.5 C
Ozorków
czwartek, 18 Kwi 2019
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystko Wydarzenia

  • To event minęło.

Wyjazd na koncert zespołu „Kapela ze Wsi Warszawa”

sobota, 13 Sierpień, 2016 @ 17:30 - 23:00

Wyjazd na koncert zespołu "Kapela ze Wsi Warszawa"

Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie zaprasza 13 sierpnia 2016 r. na wyjazd do Inowłodza na zespołu „”.

Odjazd busem spod siedziby o godz. 17:30.

Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, baraban, bęben obręczowy – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z DJ’ami.

W początkach działalności, spotkała się ze znakomitym przyjęciem słuchaczy i zdobyła szereg nagród na polskich festiwalach folkowych, m.in. „Scena Otwarta” Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagroda Orkiestry św. Mikołaja, Festiwal Polskiego Radia „Nowa tradycja” – 1998 r. – II nagroda i nagroda publiczności.

Debiutancki album, „Hop Sa Sa” został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz, pomysłodawca i producent epokowych mariaży kapeli Trebuniów-Tutków z Twinkle Brothers i Adrianem Sherwoodem. Słuchacze Trzeciego Programu Polskiego Radia uznali „Hop Sa Sa” za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku.

W 2001 roku zespół wydał album „Wiosna Ludu”, wznowiony w 2003. roku w Niemczech przez prestiżowe wydawnictwo world music – „JARO”, a w 2004. przez amerykańskie „Harmonia Mundi/World Village”. „Wiosna Ludu” w 2003. roku otrzymała nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową.

W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii „Newcomer”.

Zespół współpracował z Jackiem Wallem – kalifornijskim kompozytorem dla którego zrealizował muzykę do gry komputerowej „Myst IV” – światowego bestselleru. Obok Kapeli na soundtracku usłyszeć można utwory samego Petera Gabriela – mentora sceny world.

W styczniu 2005 roku ukazała się trzecia płyta formacji – „Wykorzenienie”. Album miał swoją premierę we wszystkich państwach Unii Europejskiej, USA, Kanadzie i Japonii. W Niemczech płyta „Wykorzenienie” została uznana przez miesięcznik „Stereo” za jedną z 3 najlepszych płyt tego roku w kategorii „ zagraniczna”. W trakcie trasy koncertowej w Japonii, KzWW bierze udział w tworzeniu ścieżki dźwiękowej do jednej z popularnych mang.

W 2006 KzWW otrzymała „Fryderyka” w kategorii najlepszy album folk/etno za „Wykorzenienie” oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego – Grammy. Na zlecenie BBC powstaje dokument ?Kapela ze Wsi Warszawa w podróży? (reż. J. Sosiński), będący częścią serii ?Roots Of Europe?.

W roku 2007. zespół otrzymuje, przyznawaną przez magazyn Machina, nagrodę „Machiner” w dwóch kategoriach: „najlepszy zespół” oraz „sukces na świecie”.

W 2008. roku powstaje album z remiksami – „Wymiksowanie”, zespół tworzy muzykę do spektaklu teatralnego z tekstami Tymona Tymańskiego, „Muzykanty Wielkiego Pola” (reż. C. Studniak) wystawionego w Teatrze Capitol we Wrocławiu. Zrealizowane przez Telewizję Polską nagranie spektaklu jest wielokrotnie transmitowane i ukazuje się na płycie DVD.

W kwietniu 2008. roku nagrany zostaje 4. studyjny album – „Infinity”, którego światowa premiera miała miejsce w listopadzie, a polska w styczniu 2009 roku. Na początku tego roku grupa otrzymała po raz drugi w swej karierze nagrodę Fryderyka, tym razem za najlepszy album Folk 2008 – „Wymixowanie”. KzWW po raz kolejny udaje się do USA promując „Infinity”, i na początku 2010 roku, prestiżowy portal internetowy „Popmatters” uznaje płytę za najlepszy album 2009 roku w kategorii World Music, oraz przyznaje ?Infinity? 36 miejsce na liście wszystkich produkcji muzycznych 2009 roku.

W kwietniu 2010 album ?Infinity? zdobywa tytuł Folkowego Fonogramu Roku, oraz zdobywa 3. w historii zespołu „Fryderyka” za najlepszy album Folk/World Music. Od lipca 2010. zespół opuszczają Maja Kleszcz i Wojtek Krzak, producenci ?Infinity?, zastąpieni przez skrzypaczkę Ewę Wałecką i kontrabasistę Pawła Mazurczaka.

Kapela w nowym składzie przystępuje do pracy nad kolejnym albumem. 1. lipca 2011 w ramach koncertu „EUharmonia”, dochodzi do wspólnego występu, poprzedzonego sesją nagraniową, z kultowym szwedzkim zespołem Hedningarna, legendą sceny world music. Kolaboracja z weteranami sceny nordic roots prowadzi KzWW do konceptu nowej płyty „NORD”, której nagranie następuje na jesieni 2011.

W lutym 2012. roku Kapela ponownie gości w USA, gdzie na zaproszenie Andy’ego Teirsteina, wybitnego nowojorskiego dyrygenta i kompozytora, bierze udział w stworzeniu i wykonaniu muzyki do spektaklu „A blessing on the moon.(…)”, którego oficjalna premiera ma miejsce na jednym z największych kanadyjskich festiwali „Chutzpah! Festival” w Vancouver.

W marcu 2012 nakładem Karrot Kommando ukazuje się w Polsce 6. album Kapeli ze Wsi Warszawa – „NORD”. Wydawnictwo zbiera znakomite recenzje krytyki i wzbudza entuzjazm słuchaczy.

W czerwcu KzWW występuje na specjalnym koncercie w Białymstoku z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W lipcu, w Cieszynie, w trakcie festiwalu „Kręgi Sztuki”, zespół celebruje u boku weteranów Kapeli, przyjaciół i gości specjalnych, 15-te urodziny.

We wrześniu „NORD” ukazuje się nakładem niemieckiego „JARO”, zdobywając miano „Top Of The World Album” od prestiżowego brytyjskiego Songlines oraz 2.miejsce wrześniowego notowania World Music Charts Europe. W listopadzie ?NORD? otrzymuje Kwartalną Nagrodę Niemieckiej Krytyki Fonograficznej w kategorii „Muzyka świata?, prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez 150. osobowy panel najlepszych niemieckich dziennikarzy muzycznych (prasa, radio, Internet, telewizja), muzykologów i DJów. We wrześniu Kapela Ze Wsi Warszawa otrzymuje Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W listopadzie zespół odbywa trasę koncertową z ikoną hiszpańskiej sceny world music Mercedes Peón oraz dokonuje wspólnych nagrań.

W grudniu, w trakcie uroczystego koncertu jubileuszowego ?15,5?, zespół zostaje uhonorowany Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” „za wybitne zasługi oraz całokształt działalności? na rzecz Województwa Mazowieckiego.

Kapela ze Wsi Warszawa inauguruje rok 2013 pierwszą trasą koncertową w Australii. W rocznym zestawieniu World Music Charts Europe 2012 ?NORD? KzWW zajmuje 15. miejsce pośród 1009 nominowanych albumów, wyróżniony zostaje także przez Polskie Radio tytułem ?Folkowego Fonogramu Roku?, a zespół otrzymuje nominację do prestiżowych nagród ?Songlines Music Awards 2012? w kategorii ?Best Group?.

Siłą Kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza Polską. Blisko 40 krajów, 5 kontynentów. Od Osaki, Tokio i Tajpej poprzez Sydney, Moskwę, Paryż, Lizbonę, Stambuł, Algier po Nowy Jork, Chicago, Los Angeles, Toronto i Vancouver. Teatry, kluby, wielkie (Glastonbury, Roskillde, WOMAD, Sziget, Rudolstadt) festiwale. Niewielkie grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. I tak bez przerwy na przestrzeni lat 1997-2013.

Członkowie zespołu aktywnie współtworzą scenę world music w Polsce. Obecni i byli muzycy Kapeli uczestniczyli i udzielają się w takich zespołach i projektach jak: R.U.T.A., Village Kollektiv, Incarnations, Stilo, Zespół Polski, Żywiołak, Roberto DELIRA&Kompany, Etnofonie Kurpiowskie, Trebunie-Tutki.

Szczegóły

Data:
sobota, 13 Sierpień, 2016
Czas:
17:30 - 23:00
Wydarzenie Categories:
, ,
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Organizator

Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie
Telefon:
422353270
Email:
kultura@foruminicjatyw.pl
Strona internetowa:
http://www.foruminicjatyw.pl/

Miejsce

Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie
ul. Ozorkowska 3
Parzęczew,łódzkie95-045Polska
+ Google Map
Telefon:
42 235-32-70
Strona internetowa:
http://www.foruminicjatyw.pl