16.8 C
Ozorków
środa, 10 Lip 2019
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystko Wydarzenia

  • To event minęło.

Rejestracja Dawców Szpiku

środa, 25 Listopad, 2015 @ 12:00 - 14:30

W dniu 25 listopada 2015 r. (środa) o godz. 12.00 w Liceum Ogólnokształcącym w Ozorkowie przy ul Traugutta 1 odbędzie się rekrutacja potencjalnych dawców szpiku.

Będzie to to już piąta akcja w naszym mieście.
Do tej pory zarejestrowało się 185 potencjalnych dawców.
Serdecznie zapraszamy.
To nic nie boli, a może zdziałać tak wiele. TY możesz pokonać białaczkę i uratować czyjeś życie.

Poznasz u nas Kamila, chłopaka z Ozorkowa, który dzięki naszej akcji został dawcą i dokonał cudu zwalczenia tak strasznej choroby i osobę, która pokonała białaczkę dzięki swojemu dawcy panią Zofię Marciniak.

Okażcie miłosierdzie i rejestrujcie się. Na świecie co godzinę ktoś dostaje diagnozę-białaczka. Zróbmy coś. To jedyny skuteczny lek i to Ty możesz być tym lekiem.

Organizator: Fundacja Medigen, Liga Kobiet Polskich w Ozorkowie.


 

Informacja dla potencjalnego dawcy komórek krwiotwórczych

Przeszczepienie szpiku kostnego, czyli wykonanie zabiegu polegającego na podaniu pacjentowi preparatu zawierającego komórki macierzyste krwi otworzenia, które są w stanie odtworzyć jego chory układ krwiotwórczy, zniszczony wcześniej przez stosowaną chemio- lub radioterapię stosowane jest w wielu schorzeniach – głównie w chorobach nowotworowych takich jak białaczki i chłoniaki.

Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-50 lat. Dawcą możesz zostać i Ty, bowiem pokrewieństwo z biorcą nie jest konieczne, a Twój szpik może uratować życie komuś obcemu ? ważne, by wystąpiła zgodność antygenów HLA w Bankach Dawców Szpiku. Im więcej osób jest w nich zarejestrowanych, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniej próbki i tym samym na uratowanie chorego.
Należy również pamiętać o przeciwwskazaniach co do zostania dawcą szpiku ? przyszły dawca nie może być nosicielem wirusa HIV, WZW typu B i C, a także nie mógł w przeszłości chorować na żółtaczkę pokarmową, gruźlicę, choroby hematologiczne i onkologiczne.

Od potencjalnego dawcy szpiku pobiera się około 12 ml krwi żylnej celem wykonania badania antygenów zgodności tkankowej klasy I i II.
Wyniki badania i dane osobowe zostają następnie zapisane w bazie kandydatów na dawcę szpiku kostnego.

Kiedy w którymś z ośrodków zajmujących się przeszczepianiem szpiku znajdzie się biorca posiadający identyczne antygeny HLA z Twoimi, zostaniesz powiadomiony o konieczności zgłoszenia się do tego ośrodka. Po wykonaniu końcowych badań potwierdzających dobry stan zdrowia i wykluczeniu nosicielstwa wirusów, podejmiesz ostateczną decyzję w sprawie pobrania szpiku do przeszczepienia.

W 80% przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. Procedura ta stosowana jest w medycynie od 1988 roku i nie wymaga hospitalizacji. Komórki pobiera się w ambulatorium metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania krew Dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, następnie przechodzi przez maszynę, gdzie separowane są komórki macierzyste i wraca do organizmu poprzez drugą rękę.

Szczegóły

Data:
środa, 25 Listopad, 2015
Czas:
12:00 - 14:30
Wydarzenie Categories:
,
Wydarzenie Tagi:
, , , , , ,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/1653618898251824/

Miejsce

I LO im. Stefana Żeromskiego
ul. Traugutta 1
Ozorków,łódzkie95-035Polska
+ Google Map
Telefon:
42 718-93-50
Strona internetowa:
http://www.lo-ozorkow.pl/