Obchody 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerchowie [ZDJĘCIA]

0
733
Obchody 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerchowie / fot. ug-ozorkow.pl
Obchody 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerchowie / fot. ug-ozorkow.pl

Druhowie strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerchowie przeżywali nadzwyczaj uroczyście swoje tegoroczne strażackie święto.

Dzień Strażaka organizowany na okoliczność uczczenia św. Floriana ? patrona wszystkich strażaków, postanowiono połączyć z jubileuszem 70-lecia istnienia jednostki .

Uroczyste miały miejsce w dniu 30 kwietnia i rozpoczęły się mszą św. jubileuszową w intencji strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerchowie odprawioną w kościele parafialnym w Modlnej przez ks. Proboszcza Piotra Bratka. Do świątyni w Modlnej przybyli jubilaci ? druhowie , którzy gościli w tym dniu delegacje zaprzyjaźnionych jednostek OSP oraz oficjeli reprezentujących Samorząd gminy Ozorków, Związek OSP, służby PSP i wielu sympatyków ruchu strażackiego. Doskonałą oprawę uroczystości stanowiły poczty sztandarowe OSP i niezawodna Dęta z Solcy Wielkiej. Z jej to udziałem po odprawionej mszy św. odbył się niezwykle widowiskowy przemarsz uczestników uroczystości przez centrum Czerchowa w kierunku miejscowej strażnicy OSP. Tam, odbyła się część oficjalna jubileuszowych obchodów, którą poprowadził Prezes OSP Czerchów dh . Po odegraniu hymnu państwowego prezes miał swoje jubileuszowe wystąpienie, podczas którego powitał przybyłych gości, strażaków i wszystkich uczestników.

Oto przemówienie prezesa:

Drodzy strażacy i zaproszeni goście

Obchodzimy dziś wspólnie 70-lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerchowie. Oznacza to, że wielu naszych druhów oraz pozostałych mieszkańców pamięta datę powstania u nas ogniowej straży i na pewno wielu z nich pracowało dla jej dobra. Choć te powojenne czasy już niewielu z naszych zacnych seniorów wspomina, to jednak w pamięci wielu czerchowian z pewnością zapadły groźne w skutkach pożary jakie dotknęły naszą miejscowość. Straszną nawałnicę ogniową przynoszącą wielkie zniszczenia w zwartej zabudowie wsi Czerchów przeżyli nasi krewni oraz sąsiedzi. Wielkie straty i cierpienia dotknęły naszych współmieszkańców, bo wielki był nie do opanowania. To przykre wspomnienie w dniu dzisiejszym można w pewnym sensie skojarzyć z systematycznym rozwojem naszej strażackiej organizacji. Strażacy z jednostki OSP Czerchów żyją z tą myślą od lat i czują serdeczne wsparcie współmieszkańców.Obawa przed kolejną pożogą była naturalnym ludzkim zachowaniem i oby już nigdy więcej nie siała niepokoju wśród nas. Ten dzisiejszy, dość pokaźny już przeżywamy w zupełnie innym nastroju, wielkie żywioły nie niszczą naszego dorobku, a drobne zagrożenia są w dużej mierze pod kontrolą. Tym bardziej ma to doniosłe znaczenie w dniu naszego święta, gdy nasi wspaniali goście są pod szczególną strażacką opieką.

Na okoliczność naszego jubileuszu – w imieniu własnym oraz Zarządu OSP Czerchów pragnę Was wszystkich powitać.

Witam serdecznie:

 • Druha Władysława Sobolewskiego – Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Ozorkowie i jednocześnie Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Zgierskiego,
 • Pana Tomasza Komorowskiego – Wójta Gminy Ozorków,
 • Pana Waldemara Szcześniaka – Przewodniczącego Rady Gminy Ozorków
 • Pana Witolda Kosmowskiego ? Sekretarza Gminy Ozorków,
 • Księdza Piotra Bratka – Proboszcza Parafii ,
 • Pana Sylwestra Pawlaka ? Dowódcę JRG Ozorków ,
 • Panią Dominikę Wiktorowską – radną gminy Ozorków,
 • Druha Pawła Grzelaka ? Inspektora Urzędu Gminy Ozorków,
 • Pana Jana Karolaka ? sołtysa Czerchowa,
 • Druha Tadeusza Majchrzaka -Prezesa wraz z pocztem sztandarowym jednostki,
 • Druha Tadeusza Ewiaka – Prezesa OSP Leśmierz wraz z pocztem sztandarowym jednostki,
 • Druha Dariusza Stańczyka – Prezesa OSP Modlna wraz z pocztem sztandarowym jednostki,
 • Druha Jarosława Kasprowicza – Prezesa OSP Ozorków wraz z pocztem sztandarowym jednostki,
 • Panią Mirosławę Walc ? dyr. GOK w Leśmierzu,
 • Orkiestrę Dętą – OSP ,
 • Panią Barbarę Grabarek,
 • Panią Jadwigę Mazur ,
 • Panią Justynę Matusiak ,
 • Panią Sylwię Matusiak,
 • Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Czerchowie,
 • Dzisiejszych jubilatów – członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerchowie,
 • Witam gorąco wszystkich, których może nie wymieniłem.

Szanowni Zebrani

Obecny Zarząd jednostki OSP w Czerchowie zaplanował tą jubileuszową uroczystość przede wszystkim z wdzięczności dla wszystkich, którzy zakładali, budowali i wspierali przez lata naszą organizację strażacką. Nasz Zarząd i całą jednostkę będą oceniać inni na kolejnych jubileuszach, bardziej pod tym względem znaczących. Nie da się ukryć Szanowni Państwo, że jesteśmy jedną z niewielu jednostek OSP posiadającą na własność strażnicę z niezbędnym zapleczem. Wielu naszych poprzedników poświęciło swój czas i wysiłek, by remiza o takich rozmiarach stanęła w Czerchowie. Troską kolejnych pokoleń stało się utrzymanie obiektu i przystosowanie do funkcjonowania w zakresie gotowości bojowej p.poż., a także dla rozwijania życia kulturalnego mieszkańców.

Zawsze było u nas widać poczucie wspólnoty i dążenie do współpracy , gdzie głównym celem była – sprawna i gotowa do działań bojowych nasza jednostka OSP. Na dzień dzisiejszy nie możemy się poszczycić wymarzonym samochodem bojowym, ale mamy wysłużonego STARA i pozostałe wyposażenie dla spełnienia podstawowych wymogów w zakresie ochrony p.poż. na naszym poziomie jest finansowane przez gminę. Osobnym zagadnieniem z dziedziny finansowej jest kilkuletnie doświadczenie poprzez wnioskowanie o środki unijne za pośrednictwem Polcentrum. Dzięki temu sala, w której obecnie przebywamy została gruntownie odnowiona i wyposażona. W tym przypadku nasi mieszkańcy po raz kolejny potwierdzili swe silne więzi ze strażą pożarną i solidarnie zgromadzili wymagany wkład własny do wniosku o pieniądze. Nasze zamierzenia trafiły na przyjazny grunt, wymagane procedury udało nam się z pomocą dobrych ludzi przebrnąć i mamy za sobą poważny etap modernizacji naszej strażnicy.

Szanowni Państwo

Na przestrzeni minionych lat druhowie z jednostki OSP Czerchów systematycznie podejmowali w najbliższym otoczeniu zagadnienia dotyczące zapobiegania pożarom. Aby ta tematyka wciąż żyła w miejscowym środowisku, corocznie organizowaliśmy obchody Dnia Strażaka i zakładaliśmy mundur przy każdej ważnej okazji. Miała też miejsce współpraca zZarządem Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Ozorkowie oraz służbami Państwowej Straży Pożarnej. Właściwy stan gotowości bojowej potwierdzaliśmy częściej podczas zawodów sportowo-pożarniczych niż w czasie autentycznej akcji p.poż. i bardzo się z tego cieszymy. Jesteśmy świadomi, że nasza obecność w szeregach Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nie służy tylko podtrzymywaniu tradycji ruchu strażackiego, ale przede wszystkim jesteśmy gotowi, zgodnie z przesłaniem Związku i oczekiwaniami otoczenia – do stania na straży i bezinteresownej pomocy poszkodowanym. Należy też wspomnieć, że wielu naszych druhów może pochwalić się długoletnią służbą oraz przyznanymi przez Związek medalami i odznakami. Nasza jednostka została uhonorowana przez Radę Gminy odznaką ?Zasłużony dla Gminy Ozorków? oraz przez władze Związku Srebrnym Medalem ?ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA?. Jako obecny Zarząd – chcielibyśmy być wyrazicielami również naszych poprzedników i z całą powagą powiedzieć, że jesteśmy dumni z naszych strażaków i gotowi na kolejne lata wspólnego działania. Jesteśmy również gotowi na dalsząwspółpracę z władzami samorządowymi naszej gminy oraz służbami p.poż., aby stan gotowości bojowej naszej jednostki wzrastał. Za wszelką dotychczasową pomoc z zewnątrz, za zaangażowanie naszych druhów i lokalnej społeczności składam serdeczne podziękowania. Wszystkich strażaków ? co już od nas odeszli ? uczcijmy minutą ciszy!

Drodzy Państwo

W dniu dzisiejszym, w dniu jubileuszu 70-lecia OSP Czerchów Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej wyróżnia naszych zasłużonych druhów odznakami i medalami, których pragnę zaprosić do dekoracji.

Do wręczenia odznak i medali zapraszam Prezesa Władysława Sobolewskiego i Wójta Tomasza Komorowskiego.

Dziękuję za uwagę i zapraszam na jubileuszowy poczęstunek. Życzę udanego spotkania.

Po odznaczeniu wszystkich wyróżnionych strażaków, miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości – z gratulacjami, podziękowaniami i najlepszymi życzeniami dla jubilatów ? jednostki OSP Czerchów.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/users/mikomp/public_html/ozorkow.net/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353