Poseł Rzepecki zainteresował się sprawą uchodźców w Grotnikach

14
2287
Poseł na Sejm RP Łukasz Rzepecki / fot. facebook.com/juzu12346

wystosował interpelację poselską do Pana Mariusza Błaszczaka Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie planowanego zakwaterowania około 150-200 uchodźców syryjskiego pochodzenia na terenie sołectwa w powiecie zgierskim.

Poniższa jest wynikiem m.in. wczorajszego artykułu pt. „Imigranci trafią do Grotnik? Urząd do Spraw Cudzoziemców jednoznacznie nie zaprzecza„. Jak widać wywołał on duże emocje nie tylko wśród mieszkańców Ozorkowa, ale także wśród przedstawicieli naszego regionu w Sejmie RP.

Zgierz, 29 styczeń 2016r.

Łukasz Rzepecki
Poseł na Sejm RP
Klub Parlamentarny
Prawo i Sprawiedliwość

Szanowny Pan

Minister Spraw Wewnętrznych
i Administracji

Działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 1996r. Nr 73, poz.350 ze zm.) w zw.z art. 192 ust. 1 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej (M.P. z 2002r. Nr 23, poz. 298), niniejszym zgłaszam interpelację poselską w sprawie planowanego zakwaterowania około 150-200 uchodźców syryjskiego pochodzenia na terenie sołectwa Grotniki w powiecie zgierskim.

Jak powszechnie wiadomo Grotniki pod Zgierzem liczą obecnie około 1600 mieszkańców, a w skład Grotnik wchodzą trzy sołectwa Grotniki, i . Liczba mieszkańców wzrasta do około 5000 osób w sezonie letnim. Aktualnie w budynkach ośrodka w Ustroniu przebywa do 120 uchodźców co stanowi prawie 25% liczby stałych mieszkańców sołectwa gdzie na stałe mieszka około 510 osób.

Z niepokojem wsłuchuję się w głos mieszkańców Ustronia jak i również pobliskich Grotnik, których doświadczenia z obecnymi uchodźcami są negatywne. Jak relacjonują mieszkańcy często dochodzi do tzw. zaczepek na ulicach głównie młodych dziewcząt i kobiet, w okresie letnim pod adresem kobiet padają wulgarne słowa w odniesieniu do ubioru. Obawy mieszkańców znacznie wzrosły w ostatnim czasie z uwagi na informacje o planowanym zaadoptowaniu na potrzeby uchodźców kolejnego ośrodka (-ów) i zakwaterowaniu do 150-200 uchodźców syryjskiego pochodzenia.

Obawy te są o tyle uzasadnione ponieważ liczba ponad 300 uchodźców na terenie sołectwa niesie realne zagrożenie zarówno na terenie szkoły (próba zdominowania polskich dzieci, próba narzucenia reguł w zakresie odżywiania i ubioru, nie wspominając już o ewentualnych innych możliwościach np. napastowanie seksualne uczennic), na ulicach, a w sezonie letnim w szczególności na kąpielisku w Grotnikach.

Zajmuję zdecydowane stanowisko iż rolą Urzędu ds. Cudzoziemców jest znalezienie takich lokalizacji (duże miasta) gdzie możliwie jak najmniejsza grupa uchodźców kwaterowana będzie w otoczeniu możliwie jak największej grupy ludności polskiej. Tylko wtedy proces asymilacji jeżeli w ogóle o takim można mówić obserwując np. niedawne wydarzenia w noc sylwestrową w Niemczech czy też w Szwecji ma realną szansę powodzenia.

W związku z w/w proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

 1. Czy Urząd do Spraw Cudzoziemców planuje zakwaterowanie kolejnych uchodźców na terenie sołectw Grotniki, Jedlicze, Ustronie? Proszę o podanie terminów i liczby uchodźców.
 2. Czy obecnie prowadzone są prace adaptacyjne w kolejnym ośrodku (ewentualnie ośrodkach) na terenie sołectw Grotniki, Jedlicze, Ustronie celem poszerzenia bazy miejsc noclegowych dla uchodźców?
 3. Czy Urząd do Spraw Cudzoziemców przeprowadził analizę jak wysoki ponad 25% udział uchodźców w ogólnej liczbie mieszkańców wpłynie na bezpieczeństwo lokalnej społeczności?
 4. Czy w związku z w/w planuje się uruchomić komisariat policji z 24 godzinnym dyżurem i patrolami?

Z poważaniem,

Łukasz Rzepecki
Poseł na Sejm RP

 • Jurek
 • Robert Herman

  Jak najbardziej popieram „Pana” stanowisko

 • Emil Sowiński

  Ten fragment jest prześmieszny: „próba zdominowania polskich dzieci, próba narzucenia reguł w zakresie odżywiania i ubioru.”

  • Michał Izydorczyk

   Mieszkańcom jednak nie jest prześmiesznie panie Emilu

  • Mateusz Grabowski

   Nie wiedziałem, że ich religia ma na celu narzucić nam odżywianie się, ale skoro było by to coś np warzywka i te sprawy to chętnie, bo ostatnio się trochę roztyłem ;D. Też nie przypominam sobie aby Syryjczycy mieli przyjętą subkulturę ;). Nie ukrywajmy, ale jest to śmieszne. Ja rozumiem te wasze obawy, ale to to już się przeradza w jakąś przesadzoną grubo panikę. Bardziej obawiałbym się Policji ozorkowskiej czy zgierskiej, która stoi obok i jest ślepa gdy coś się dzieje, albo ich sposób działania jest po prostu poniżej dna. Ja czuję się w niebezpieczeństwie nie ze względu na uchodźców lecz ze względu na Policję.

  • Patryk Phoenix Każmierczak

   Ciekawe dlaczego w Londynie w rejonach zamieszkałych przez dużą społeczność muzułmańską KFC wprowadza żywność Halal.

  • Mariusz Owczarek

   Mateusz Grabowski Kolejny raz jedziesz ludzi po słówkach,nie rób z ludzi debili.Wiadomo że nie jedzą świńskiego mięsa a my tak,zadeklaruj się tutaj że bierzesz rodzinę Syryjczyków do siebie do domu.

 • Grzegorz Pietrzak

  MYŚLĘ ŻE PANOWIE Z LODZI,ZGIERZA OZORKOWA ITD POMOGĄ CIAPATYM POKAZAĆ ZE TO POLSKA I KTO TU ŻĄDZI

 • Grzegorz Pietrzak

  precz z naszej ziemi jebać islam…

 • Kristina Nejman

  Zamiast pisać interpelację poselską, lepiej żeby PiS powiedziało proste NIE dla tzw uchodżców.

 • Henryk Hudas

  Co on może? Jest tylko statysta przy głosowaniu ?

 • Anna Grazyna Suchocka

  W Grotnikach nie będzie syryjskich uchodźców.

  • ad

   Czeczeńscy są jeszcze gorsi a rząd sprowadza ich po cichutku od paru lat, po kilka tysięcy rocznie. Zupełnie nie rozumiem dlaczego. Ile jeszcze głupoty potrafimy zrobić tylko dlatego żeby było na złość „Ruskim”?

 • Pingback: Ośrodek dla uchodźców trzeba przenieść - Ozorków.net()