Imigranci trafią do Grotnik? Urząd do Spraw Cudzoziemców jednoznacznie nie zaprzecza

29
2271
Syryjscy uchodźcy strajkują przed stacją kolejową Kaleti w Budapeszcie, Węgry, 3 września 2015. / fot. Mstyslav Chernov - Eget arbejde, CC BY-SA 4.0,

W piątek, 25 stycznia br., Urząd do Spraw Cudzoziemców rozstrzygnął przetarg na ośrodki dla uchodźców. Wśród wybranych ofert na prowadzenie ośrodków dla cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej w RP znalazła się ofertą firmy „MARGO” z miejscowości k. Grotnik.

Czy wynik postępowania przetargowego oznacza, iż w dawnym ośrodku wypoczynkowym „” pojawią się imigranci z Syrii lub Afryki?

Urząd do Spraw Cudzoziemców w komunikacie opublikowanym na swojej stronie w dniu 26 stycznia br. kategorycznie zaprzecza takim spekulacjom.

Wspomniane postępowanie przetargowe dotyczyło standardowych cyklicznych procedur Urzędu zmierzających do wyłonienia obiektów funkcjonujących jako ośrodki dla uchodźców i wiązało się z wygaśnięciem zawartych wcześniej umów na świadczenie tego typu usług.

Jednak w dalszej części komunikatu nie znajdziemy wprost informacji, iż nie zostaną do ośrodka k. Grotnik przyjęci w ramach relokacji uchodźcy z innych krajów Unii Europejskiej.

Jako odrębne zagadnienie (w sensie logistycznym) traktować należy procesy relokacji i przesiedleń. Polska zadeklarowała przyjęcie w 2016 roku w ramach relokacji 400 osób (w podziale na mniejsze grupy, które nie powinny przekroczyć 100 osób).

Powyższy, niejednoznaczny komunikat na pewno nie uspokoi nastrojów mieszkańców pobliskich miejscowości. Należy się spodziewać, iż wkrótce lokalna społeczność zacznie zdecydowanie wyrażać swoje niezadowolenie z tej sytuacji.

Obecnie w ośrodku k. Grotnik przebywa blisko 120 osób, głównie zza naszej wschodniej granicy i z byłych republik radzieckich.

Orchidea - dla uchodźców, ul. Ustronie 29, 95-073

 • Daniel Misiun

  Co to za Państwo które zamiast martwić się Polakami, kontraktuje nierobów i brudasów którzy przyjadą tu po to, żeby gwałcić polskie kobiety??

  • Sebastian Muszyński

   Bo tym Państwem rządzili skurwysy*** i rządzą nie odpowiedni ludzie.. Byłby taki Korwin Mikke to nie było by tematu uchodźców w Polsce. Ja na własne potrzeby zakupuję pałkę teleskopową,gaz,kastet a mojej kobiecie nóż masarski i pow że w razie czego ma zamknąć oczy i ciąć glonojady. Bo na naszą policje nie udolną nie ma co liczyć w razie czego bo oni sami portkami trzęsą przed falą dzików.

  • ObywatelPL

   Będę gwalcić i zabijać nie tylko kobiety ale również wszystkich będą po kolei zabijać oni nie pójdą siedzieć do więzienia tylko jeszcze będą bronień w Niemczech tak jest może nie tylko bo wszędzie tak jest. MY JAKO OBYWATELE RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ NIE ZGADZAMY SIE NA PRZYJECIE UCHODZCÓW DO NASZEGO PANSTWA !

  • Mateusz Grabowski

   Tak i jego mądra teoria wolnego rynku który doprowadziłby do zniszczenia kraju doszczętnie i najlepiej jeszcze brak zależności od innych kraju. I gryźli byśmy piach. Pewne sprawy należy przeanalizować. Bo każdy kto wciska kit mówi o pozytywach, a negatywne rzeczy z tego płynące chowa w kieszeń. Nie bez powodu Korwin wyznaje zasade Ja mówię Ty słuchasz i nie masz nic do powiedzenia to ja jestem „KRULEM”.

  • Mateusz Grabowski

   Czemu wy wszyscy jesteście tacy oślepieni. Skoro wszystkie partie są warte siebie bez wyjątku.

  • Mateusz Grabowski

   A skąd wiesz, że nierobów ? AHA to polskie Menele w MPK nie śmierdzą ? A Polacy nie gwałcą kobiet ? Słuchajcie dalej TVN-u. Tej zakłamanej telewizji ;). Pewne rzeczy są wymyślane tak jak i te świńskie i ptasie grypy. By wzbudzić niepokój.

  • Mariusz Owczarek

   Mateusz Grabowski pytasz skąd wie że nieroby podam link.Jeśli chodzi o śmierdzących,nie było nic takiego powiedziane?Mowa była o brudasach,tak jak ty nie nazywasz meneli bezdomnymi.Przejdźmy do gwałtów,oczywiście w Polsce też mają miejsce z tą różnicą że jest to traktowane jako przestępstwo a nie powód do chwały.Proponuję oczywiście jeśli ktoś chce przyjęcia imigrantów,to do własnego domu na własne ryzyko.

  • Mariusz Owczarek

   No tak zapomniałbym link

  • Mariusz Owczarek
  • Mariusz Owczarek
  • Daniel Misiun

   Panie Mateuszu, obawiam się że jest Pan zbyt młody żeby zabierać głos w tej dyskusji. Jak to mawiał znany wieszcz ” w dupie Pan byłeś , gówno widziałeś” – bez urazy ale lepiej wcale nie zabierac głosu jesli nie ma się nic mądrego do powiedzienia – wszak milczenie jest złotem…

  • Sebastian Muszyński

   Ten Mateusz nie ma wszystkich w donu lubbbb hest KODowcem 🙂 🙂 na takich „ludzi” trzeba brać poprawki ….to groszy sort 🙂

 • Angelika Kujawa

  Ośrodek w Grotnikach nie będzie tym, do którego trafią cudzoziemcy relokowani z Unii Europejskiej (w tym uciekający przed wojną z Syrii i Erytrei). Ewa Piechota, rzecznik Urzędu do spraw Cudzoziemców poinformowała, że w wypadku zakwaterowania tych osób brane są pod uwagę tylko ośrodki prowadzone bezpośrednio przez UdsC (czyli w Dębaku, Lininie, Białej Podlaskiej i Czerwonym Borze), natomiast Grotniki należą do ośrodków prowadzonych na zlecenie urzędników przez prywatnych przedsiębiorców.

  • Anna Kazmierczak

   Prawda jest taka,że w Grotnikach jest już 200 uchidżców i są z nimi wielkie problemy,już teraz stwarzają zagrożenie, a co będzie latem jak będą turyści , dziewczęta i młode kobiety?

 • Anna Kazmierczak

  Przecież w Grotnikach już od ponad 2 tygodni są uchodzcy, nikt nikogo nie pytał o zgodę na ich zakwaterowanie.Ciekawe, czy władza zapewni nam bezpieczeństwo.

  • Andrzej Klimczak

   Jeśli władza nie zapewni nam bezpieczeństwa to będziemy musieli radzić sobie sami niestety, ale taka prawda

  • Mateusz Grabowski

   Byłem świadkiem jak władza zapewniła nam w Ozorkowie bezpieczeństwo. Jak 2 radiowozy Policji stały obok boiska. Ozorkowska i Zgierska. Chłopaka kopali, a Ci nic z tym nie zrobili, a oprawca sobie poszedł. Jak masz liczyć na kogoś, to lepiej licz na samego siebie.

  • Mateusz Grabowski

   My jak wyjeżdżamy zagranicę to też nikogo nie pytamy się o zgodę. I nie przesadzajmy z obcokrajowcami wrzucając ich wszystkich do jednego wora. Bo myślę, że część rodaków nie jest od nich lepsza. Chcieliście POPIS, to teraz miejcie pretensje do nich, a nie do uchodźców ;).

  • Mateusz Grabowski

   Ich religia i nasza jest niemalże taka sama. Różnimy się jedynie tym, że my w taki dosłowny sposób nie interpretujemy naszej religii. Zapewne ze względu na to, że na ogół to chrzest Polski był na zasadzie wejścia do Unii.

  • Daniel Czapliński

   Mateusz… strzel się w palnik i nie pisz nic więcej bo mi się nóż otwiera jak czytam tę twoje wypociny…

  • Mateusz Grabowski

   To nie są wypociny lecz silne argumenty nie do podważenia ;).

  • Daniel Czapliński

   Pierdolenie gimbusa a nie argumenty !

  • Magdalena Kaliska

   obawiam się, że wladza zapewni im bezpieczeństwo raczej; Dobyrze ze w ogóle pokazują nam prawdęi; coraz częściej slychać że Europa jest przegrana na tej linii.

 • ObywatelPL

  Władze nic nam nie zapewnia to są obietnice ze zapewnia a tak naprawdę nie zapewnia zobaczcie co się dzieje w Niemczech tam też mówili że swoich będą chronić a tu proszę Niemcy nie są chronieni to w Polsce to samo będzie nawet nie będziemy mogli się bronić przed nimi bo od razu pójdziemy do więzienia ze uzylismy samoobrony. Ja to wiem bo nie raz slyszalem co się dzieje w innych krajach np: z Niemczech od znajomych również . A tak wogule Pani Kopacz podjęła decyzję bez naszej zgody obywateli Polski.

 • Patryk Kuciński
 • Pingback: Poseł Rzepecki zainteresował się sprawą uchodźców - Ozorków.net()

 • Piotr Serafiński

  Maria Troczyńska grotniki to ty

 • Jacek Burmas

  Zaraz ten smród z Grotnik przyjdie.

 • Leon Rosołowski

  Niech tylko migranci zaczną rozrabiać i gwałcić.. a będą żałować , że ruszyli na saksy..