Tramwajem przez pola i lasy. Czy to koniec epoki ekologicznego transportu?

40
429
Adam Rembak
Transport jest układem krwionośnym gospodarki; spełnia on trzy zasadnicze funkcje: Po pierwsze przybliża gospodarkę do rynku surowców – dzięki niemu mamy surowce energetyczne i surowce produkcji. Po drugie przybliża gospodarkę do rynków zbytu – jest niezbędnym procesem do współpracy przedsiębiorstw produkcyjnych, a następnie konsumentów. Obie te funkcje spełnia, jak łatwo się domyślić, ruch towarowy.
Jest jeszcze jedna bardzo ważna funkcja transportu, zbliża gospodarkę do rynku pracy – bez połączeń transportowych niemożliwy byłoby nie tylko rozwój, ale i istnienie relacji pracodawca – pracownik. Mowa tu oczywiście o przewozach pasażerów.

W obliczu gorącego w ostatnich miesiącach sporu komunikacyjnego wokół linii tramwajowej łączącej nasze miasto z Łodzią mieszkańcy Ozorkowa nie mogą być obojętni.

Swoje poparcie dla podmiejskiego tramwaju będzie można wyrazić podczas demonstracji, która odbędzie się w piątek 8 lipca o 14:00 przy Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi, ul. Piotrkowska 104.
Zwolennicy istnienia podmiejskiego tramwaju zamanifestują potrzebę funkcjonowania linii i zaapelują do władz Łódzi, Zgierza oraz Ozorkowa o zawarcie skutecznego porozumienia zapewniającego jej dalsze utrzymanie.
Podczas manifestacji będa zbierane podpisy pod petycją zawierającą prośbę skierowaną do władz w/w miast nt. porozumienia się w sprawie linii 46.
 
 

Linia ozorkowska powstała na mocy koncesji z 1913 roku w tak zwanym „Uzupełnieniu” do statutu Towarzystwa z 1907 roku. Jej budowę rozpoczęto 12 kwietnia 1920. Została oddana do eksploatacji w dniu 9 kwietnia 1922 i przez 4 lata funkcjonowała z trakcją parową. Linia ozorkowska zmieniała podporządkowanie linii zgierskiej, która z głównej stała się jej początkowym odcinkiem. Od krańcówki przy ulicy Północnej do krańcówki ozorkowskiej liczyła sobie 25210 metrów. Linia ta była i jest linią jednotorową z mijankami. W dniu 18 stycnia 1986 oddano w Ozorkowie nowy jej odcinek z krańcówką. Był to pierwszy etap realizacji systemu miejskiej komunikacji tramwajowej w Ozorkowie. W drugim, który planowano realizować do końca lat 80-tych linia tramwajowa miała być przedłużona do stacji kolejowej PKP, czyli o odcinek 1500 metrów. Zmiana sytuacji polityczno-ekonomicznej w 1989 roku najpierw zatrzymała inwestycję, a następnie spowodowała jej zaniechanie. Po tak wielu latach linia wrosła w krajobraz i stała się symbolem komunikacji podmiejskiej. Należy myśleć o jej modernizacji i wzrostu konkurencyjności wobec transportu indywidualnego.

Obecnie linia 46 jest najdłuższa w Polsce i jedną z najdłuższych w Europie. Liczy 36 kilometrów i komunikuje mieszkańców Ozorkowa, Aleksandrii, Słowika, Emilii, Lućmierza, Zgierza z bardzo wieloma obszarami Łodzi – od północy przez śródmieście, kampus Politechniki aż po wyjazd w kierunku Ksawerowa. Dzięki niej w sposób przystępny i łatwy możliwe jest przemieszczenie dla ogółu wymienionych społeczeństw.

Od pięciu lat jesteśmy świadkami sukcesywnej wymiany taboru – operator zakupił używane wagony z Niemiec (Freiburg, Mannheim, Ludwigschafen, Bochum) i Austrii (Innsbruck). Sprawdzone „helmuty” w eksploatacji rzeczywiście okazują się o wiele bardziej niezawodne od wycofywanych wysłużonych polskich wozów rodziny 803N (których modernizacje w latach 1997 – 2005 zostały przez pasażerów miło przyjęte), posiadają o wiele lepsze parametry trakcyjne, wykazują spokojniejszy bieg, powodują mniejszy hałas i oraz mają zdecydowanie większą izolację termiczną, co zauważa się zwłaszcza zimą. Sześć wagonów typu GT8N posiada człon z obniżoną podłogą, dzięki czemu możliwe jest przewożenie osób na wózkach inwalidzkich.

Infrastruktura torowo-sieciowa na linii jest co prawda w niezadowalającym stanie i wymaga kosztownych napraw głównych, ale gołym okiem widać, że mimo znacznej dekapilatyzacji, powodującej wydłużenie czasów jazdy i obniżającej bardzo niezawodność tej jednotorowej linii, tramwaj ma bardzo wielu wiernych klientów. Po podniesieniu standardu trasy byłoby ich z pewnością jeszcze więcej!

W Polsce nowe ciągi tramwajowe buduje się w Częstochowie (na Błeszno), Poznaniu (po sprawdzeniu się inwestycji PST łączącej centrum z osiedlem Jana III Sobieskiego system rozbudowuje się o kolejną sekcję do Dworca Zachodniego, na Franowie powstane nowa zajezdnia tramwajowa), Olsztynie (gdzie tramwaj powraca po wielu latach i będzie na nowo stworzonym szkieletem komunikacyjnym miasta), czy Krakowie (na Ruczaj), Wrocławiu i w Warszawie. Warto przy tej okazji odnotować, że podczas gdy 10- 11-letni autobus nadaje się już tylko na złom, tramwaj z powodzeniem może jeździć drugie tyle.

Tymczasem prawdziwy renesans przeżywa komunikacja tramwajowa na świecie! Przykładem jest wiele miast francuskich (Paryż, Nantes, Marsylia, Nicea), czy szwajcarskich (Genewa). Bo szybko okazało się, że przy stale rosnącej liczbie samochodów zamykanie linii było pomyłką.

My przykłady takich posunięć mamy niestety na wyciągnięcie ręki – czkawką odbija się likwidacja linii z Łodzi do Aleksandrowa (1991) oraz do Rzgowa (1993) i Tuszyna (1978). Te trasy z pewnością tętniłyby życiem, a tak ich dzisiejszym pasażerom współczujemy tylko zadymienia i często jałowego tracenia pieniędzy na stanie w zakorkowanych kolumnach aut.

Czy w tych samych warunkach Łodzi i okolicom potrzebna jest stosunkowo szybka (biorąc pod uwagę prędkość średnią, nie chwilową) i dostępna komunikacja zbiorowa? Czy jest potrzebna mieszkańcom Ozorkowa, którzy znaleźli pracę w dużym mieście? Czy potrzebna jest Łodzi i jej pracodawcom, którzy dzięki zatrudnieniu mniej opłacanego niż lokalny potencjału ludzkiego mogą swoje wielkomiejskie produkty i usługi uczynić bardziej konkurencyjnymi niż wówczas gdyby na etatach byli tylko miejscowi? Długo nie trzeba zastanawiać się, aby na te pytania odpowiedzieć. Miejmy nadzieję, że samorządowcy naszego regionu też często je sobie zadają i świadomie szukają odpowiedzi.

Adam Rembak; współpraca Tomasz Głaz, Krzysztof Mikołajczyk
 • ania_w

  Urząd Marszałkowski jest na Piłsudskiego,
  na Piotrkowskiej 104 jest Urząd Miasta Łodzi oraz Wojewoda, więc do Marszałka czy do Wojewody idziemy?

 • jkl

  jest błąd protest jest pod urzędem wojewódzkim ale ulica się zgadza. Piotrkowska 104

 • Adam Rembak

  Faktycznie pomyliłem nazwy urzędów, za co przepraszam. Już wysłałem do redakcji zgłoszenie z prośbą o korektę. Pikieta będzie przy Urzędzie Wojewódzkim – Łódź, ul. Piotrkowska 104.

 • seco
 • biola

  nie niszczmy tego, co dobre!!! dlaczego w dobie korków ma nie być tramwaju? jedzie, nie truje, nie niszczy środowiska, oszczędźmy tramwaj 46!!!!

 • Guest

  A z czego jest prad w Polsce? Oczywiscie ze z wegla. Wiec, nie piszcie, ze tramwaj jest ekologiczny.

 • audiA6

  Oczywiscie, ze jestem za likwidacja tramwaju. Denerwuje mnie to, ze miasto doplaca rocznie do tego interesu milion zlotych. Placimy za gapowiczow ktorzy jezdza za darmo. Za milion mozna polozyc nowe chodniki albo asfalt.

  • alutka

   Tak położyc nowe chodniki które będą za rok zarośnięte jak nasza wspaniała kostka na Wyszyńskiego.Kolejny niewypał w Ozorkowie.

 • xx

  [quote] Za milion mozna polozyc nowe chodniki albo asfalt.[/quote]

  oczywiscie i chodniczkiem spacerkiem do zgierza B) B)

 • audiA6

  do ZZ-re: nie wiem czy wiesz, ale jezdza tam tez autobusy. a za te pienidzae mozna chociaz centrum miasta „wizytowke” tego ozorkowa regularnie sprzatac. W ozorkowie jest obecnie wielki balagan i brud. Na chodznikach pelno piachu i zwierzecych pozostalosci.

 • to płaćcie albo kanarów zatrudnijcie więcej to sie dopłacać nie bedzie

 • on

  TRAMWAJ DO LIKWIDACJI !!!!!!!

 • kolejarz

  Ratowanie tramwaju to RZUCANIE PEREŁ MIĘDZY WIEPRZE, jak widać z powyższych postów.

 • Guest

  swieta prawda kolejarzu

 • Gofer

  Dla zatwardzialych malkontentow: [url]http://iptlodz.org/blog/2011/07/06/nie-dla-likwidacji-tramwajow-podmiejskich/[/url] .

 • biola

  zlikwidujecie 46 i pokutujcie sobie w korkach w kolejnym smrodzącym autobusie!!!

 • gosc

  i tak wam ten tramwaj zlikwiduja i dobrze

 • pppp90

  nareszcie ktos wpadl na genialny pomysl likwidacji jedzacego zlomu 😛 miasto doplaca upe kasy a tramwaje jezdza 75%puste lub maks jest 5 osob 😛 w miejscach gdzie sa tory asfalt odskakuje poniszczoe sa drogi aaa zima i tak wiekszosc kursow jezdza autobusy zastepcze bo albo jest zepsuty albo linie zerwalo czyli wszyscy stoimy w jednym korku

 • Gofer

  Złom to jest na podkładach i to należy wyremontować. Czy jak zranisz sobie rękę, to ją od razu ucinasz? Albo jeśli masz awarię samochodu, zawsze się go pozbywasz? Jeśli tak, nie gratuluję rozumu.

  Sęk w tym, że miasto dopłaca wcale niewiele, bo podmiejskie spółki tramwajowe świadczą swoje usługi stosunkowo tanio, na przykład w porównaniu do MPK Łódź.

  pppp90, nie wiem czy zauważyłeś, ale odkąd jeżdżą tramwaje eks-niemieckie, zatrzymań nie ma prawie wcale!

  Więc lepiej się najpierw rozejrzyj zanim palniesz takie głupoty.

  • anna_w

   i ciepło i wygodnie :-)))

 • bolek

  Trzeba zrewitalizować linię i podciągnąć ją do planowanego nowego dworca szybkiej kolei podmiejskiej, tam duży parking dla rowerów no i jeden bilet dla tej komunikacji (akcjonariuszy moze być kilku kasa w %) Tak jest w niemczech i to działa, potrzeba tylko dobrej linii kredytowej bo to duża inwestycja, ale opłacalna, jeśli nie bezpośrednio to na pewno pośrednio.Miasto musi być gwarantem dla takich inwestycji bo to jest bardzo opłacalne dla mikroekonomii regionu.

 • ozomen

  Ludzie jak czytam Wasze posty za tramwajem to krew mnie regularnie zalewa. My zyjemy w POLSCE, nie w Niemczech, nie w Austrii czy Szwecji. Zobaczcie jak wyglada OZORKOW. Brudny, zaniedbany, zaśmieczony. Zlikwidujmy ten tramawaj a tem milion zloty ktory rocznie wydawany jest na utrzymacie tramwaju dla jezdzacych nim 10 ozorkowian dziennie przeznaczmy na regularne sprzatanie centurm miasta, upiekrzenie i postawienie nowych latarni w parku i zalozenie tam monitoringu. Po co trzymac cos co jest nierentowne. Dzis jechalem autem i mijalem jak codzien tramwaj. Widzialem w nim 8 osob. Jak wracalem do ozorkowa bylo w tramwaju na trasie 11 osob. Zacznijcie myslec o naszym miescie i czystosci w nim a nie o gruchocie tramwaju. jak widze obecnego prezia w ozo intersuje tylko tramwaj i nic wiecej. Żal poprostu jak wraca sie tutaj ze zgierza lub z leczycy. Widzi sie tylko brud na ulicach i tlumy kurzy od jadacego tramwaju. zal poprostu

 • xsx

  Jestem prawie pewien, że jak zlikwidują tramwaj i zaoszczędzą ten milion, to i tak w Ozorkowie się nic nie zmieni, będzie taki syf jak jest . . . mieliśmy już nie jeden taki przykład likwidacji „nierentownych” rzeczy po których nic się nie poprawiło . . .

 • ozomen

  XSX zgodze sie z Toba. Ale dlaczego tak w naszym miescie sie dzieje? Odpowiedz prosta: bo wybiera sie nie wlasciwych ludzi na stolki w magistracie. I tym razem tez sie tak stalo. Ja nie jestem wyborca obecnego prezia. Glosowalem na kogos innego. Na miejscu burmistrza potrzebny jest czlowiek mlody. Menedzer. A nie ktos z przypadku. Do tego obcy.

 • dan

  Zobaczymy co wszyscy mondralińscy powiedzą jak naprawdę zlikwidują tramwaj a ceny tych super złomowatych autobusów pójdą w górę:-) Pier..licie że tramwaje są przestarzałe a jak autobusy wyglądają??? same padła co rusz jakiegos holują. Moim zdaniem jeśli Łódź się wycofa to włodarze miasta powinni dążyć do tego żeby w Ozorkowie tramwaj i tak jeździł chociaż w granicach miasta.

 • ozomen

  DAN jak tak pragniesz tramwaju to poktuj polowe tego miliona rocznie i bedziesz mogl sobie jezdzic dowoli,

 • Gofer

  Kierowcy największych polskich miast tracą na stanie w korkach rocznie TRZY TYSIĄCE złotych.

  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/298400,Przez-korki-tracimy-miliardy

  Niestety trasa od Proboszczewic przez cały Zgierz na północ wygląda podobnie jak na obrazku, a strach pomyśleć co będzie gdy na polach lućmierskich powstanie podstrefa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej!

  Porównajmy te straty do kwoty wydawanej na finansowanie komunikacji publicznej w przeliczeniu na pasażera (czyli dzieląc „straszną” kwotę na ilość pasażerów). Czy ktoś jeszcze sądzi, że na transport publiczny idą duże pieniądze?

 • ozomen

  jestem kierowca i oczekuje ze bede jezdzil po drogach dobrej jakosci oraz chodzil po prostych chodinkach w miescie w ktorym place podatki a nie z moich podatkow bedzie finansowany tramwaj z ktorego nigdy nie korzystalem i nie bede korzystal

 • Nie masz racji !

  Tramwaje różnią się tym od autobusów iż jeżdżą w nocy częściej niż one 🙂 więc…
  JESTEM ZA !

 • audiA6

  powiem tak, wracalem z lodzi wczoraj po 23. i zadnego tramwaju z ozorkowa w strone zgierza nie widzialem, wszystkie tramwaje zjezdzaly do zajezndi :-))))) takze, nie kursuja w nocy :-)))

 • Gofer

  Jestem kierowcą i stwierdzam, że przy dzisiejszym zatłoczeniu samochód jako codzienny środek transportu to przeżytek. Auto to fantastyczna sprawa, żeby wyjechać tam gdzie komunikacja nie dojeżdża. I jeszcze jedno – do sklepu nie jeżdżę samochodem.

 • audiA6

  AR nie jezdzisz do sklepu autem bo Cie nie stać

 • kolejarz

  Ozomen, mam nadzieję, że nigdy nie będziesz mieć dzieci. Jeden taki KARTOFEL jak ty na Świecie to i tak za dużo…

 • Guest

  kolejarz zal mi Cie, walka dal idei sie juz dawno skonczyla. Albo cos jest oplacalne finansowo albo nie. poczytaj troche B….ku to sie czegosc dowiesz, a nie wpadasz w nurt propagandy tramwajowej

 • kris

  Opłaca??
  Nigdy nie słyszeliście o kupowaniu usług publicznych?
  Nie macie pojęcia, to się nie wypowiadajcie.
  Pozdrawiam

 • Gofer

  Kolejna demonstracja w obronie podmiejskich tramwajów odbędzie się w najbliższy piątek, 5 sierpnia o 14:00, również w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 104. Oczywiście będzie można złożyć swój podpis pod petycją w tej sprawie!

 • Gofer

  Ikonka wskoczyła automatycznie. Chodzi o godzinę czternastą zero zero.

 • fun

  po co ta demonstracja – tramwaj do likwidacji dajcie sobie spokoj z tym

 • Gucio

  Tak, Ci co dzisiaj tak krzyczą o zlikwidowanie tramwaju ,jutro znajda pracę poza Ozorkowem i Ich „nówki samochody ” ulegną awarii, a na przystanku prywatnej komunikacji autobusowej poczekają sobie „troszkę” albo nie będą mieli czym wrócić po godzinie 23.00 wtedy pierwsi będą opowiadać o tym że, nie byli za likwidacja linii 46. I taka to jest prawda o dzisiejszej młodzieży w Ozorkowie.Tata z mamą wzięła kredyt na 10 letni wyrób samochodowo – podobny i myślą że zawojują świat, w każdej chwili może spotkać niespodzianka i wtedy będzie dylemat, jak ja dojadę do szkoły pracy lub do znajomego(ej).

 • Taurus

  😀 za murzyniątkami. Proponuję Wam powrót do furmanek.Zresztą i tak 80% z Was to wiochmeni.