Relacja filmowa z podpisania umowy na budowę kanalizacji sanitarnej

25
48

20 sierpnia 2010 r. w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi uroczyście podpisano umowę o dofinansowaniu budowy kanalizacji w południowo-wschodniej części Ozorkowa. Koszt inwestycji, realizowanej przez Ozorkowskie Przedsiębiorstwo Komunalne to ponad 24 mln zł netto, dofinansowanie z Funduszu wynosi ponad 14 mln złotych. Ze strony OPK umowę podpisali: prezes Zarządu Krzysztof Gawroński i wiceprezes Jerzy Oleski, natomiast ze strony funduszu – prezes Zarządu Andrzej Budzyński i jego zastępca Barbara Robak.

{video id=57}

W uroczystości uczestniczył m.in. burmistrz Piotr Giziński.

Budowa kanalizacji w rejonie tzw. Górek to jedna z największych ozorkowskich inwestycji. Rozpoczęła się w lipcu budową kolektora w ul. Granicznej i będzie kontynuowana w ciągu kolejnych trzech lat: do roku 2013. W sumie powstanie ponad 16 km kanalizacji: w rejonie Górek zostanie zbudowane ponad 13 km sieci – ok. 9 km kanału i 4,5 km czyli ponad 700 przykanalików do granic działek i 3 km sieci w ulicach: Praga, Kolejowa i Poprzeczna.

– Inwestycja ta jest jednym z najważniejszych ekologicznych przedsięwzięć realizowanych w Ozorkowie. Dzięki tej budowie do kanalizacji będzie mogło się podłączyć 3 800 mieszkańców – mówił burmistrz Piotr Giziński – Bardzo się cieszę, że po 40 latach oczekiwania mieszkańcy południowo – wschodniej części miasta będą mieli dostęp do miejskiej sieci sanitarnej.

Kolektor budowany obecnie w ul. Granicznej o długości blisko pół kilometra będzie zbierał ścieki z części ul. Zgierskiej oraz z ulic: Średniej, Granicznej, Cmentarnej, Zagajnikowej, Liściastej i pozostałych ulic znajdujących się w tym rejonie.

Przygotowania do realizacji tak dużego projektu Ozorkowskie Przedsiębiorstwo Komunalne rozpoczęło w 2008 r. od wykonania mapy do celów projektowych. W roku 2009 opracowano całą dokumentację techniczną i pozyskano wszystkie niezbędne zezwolenia konieczne do rozpoczęcia inwestycji, a 30 listopada 2009 r. został złożony wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi o dofinansowanie budowy. Na początku tego roku okazało się, że ozorkowski wniosek uzyskał największą liczbę punktów wśród wniosków tego typu w województwie łódzkim.

Według harmonogramu prac, w tym roku, do połowy listopada, zostanie wybudowany kolektor w ul. Granicznej.

W roku 2011 kanalizacja zostanie położona w ulicach: Kolejowa, Prosta, Praga, Grzybowa, Podleśna, Zagajnikowa, Brzozowa, Klonowa, Świerkowa, Średnia, Dębowa, Liściasta, Wiatraczna. W roku 2012 sieć będzie budowana w ulicach: Cmentarna, Cicha, Krótka, Nowokrzeszewska i w części ul. Zgierskiej, a w roku 2013 w ulicach: Wiejska, Kilińskiego, Kraszewskiego, Jodłowa, Jałowcowa, Poprzeczna, Górna, Partyzantów, Piaskowa, Krasickiego.

W ramach inwestycji OPK przebuduje także wodociąg w ul. Praga, dobudowana zostanie również sieć wodociągowa w ul. Łęczyckiej, między ul. Kolejową a bocznicą kolejową oraz w ul. Działkowej między ul. Adamówek i Sikorskiego.

– Nasz projekt obejmuje budowę kanalizacji w latach 2007 – 2013. Część prac już wykonaliśmy, nie wiedząc jeszcze, czy otrzymamy dofinansowanie, ponieważ bez względu na to, czy udałoby się pozyskać środki unijne czy nie i tak przystąpilibyśmy do budowy kanalizacji – wyjaśnia Krzysztof Gawroński – po prostu bez wsparcia finansowego prace zakończyłyby się w roku 2020, a nie w 2013.

Do tej pory położono sieć kanalizacyjną w ul. Kościelnej – 65 m, w ul. Starzyńskiego i Placu Jana Pawła II – 271 m, w Gębickiej – 772 m, w Bema – 410 m, w ul. Nowy Rynek – 188 m. W sumie 2,6 km kanalizacji i 112 przyłączy.

– Po zakończeniu budowy w roku 2013 siecią kanalizacyjną objęte zostanie ponad 92 procent gospodarstw domowych – mówi prezes OPK – Dlaczego nie 100 procent? Ponieważ warunkiem uwzględnienia danej ulicy we wniosku o dofinansowanie jest liczba mieszkańców, która nie może być mniejsza niż 120 osób na kilometr. Nie wszystkie rejony Ozorkowa spełniają te wymogi. Docelowo my i władze miasta chcemy skanalizować cały Ozorków i przystąpimy do budowy sieci w tych miejscach w kolejnych latach.

Wielu mieszkańców z rejonów, w których budowana będzie kanalizacja, zgłasza się z pytaniami, co należy zrobić, by podłączyć się do sieci.

– Należy zgłosić się do nas z wnioskiem o wydanie warunków budowy przyłączą – wyjaśnia Krzysztof Gawroński – Złożenie takiego wniosku jest bezpłatne. Udostępnimy też naszą mapę projektową do celów lokalizacyjnych. Wykonujemy kserokopię tego fragmentu, na którym znajduje się konkretna nieruchomość.

Na podstawie tych dokumentów można przystąpić do wykonania projektu, a następnie budowy przyłącza i studzienki kanalizacyjnej.

umozorkow.pl

 • klaudiusz

  Pięknie pięknie… Tylko, że ludzie na ulicy Kochanowskiego nadal mają wodę ze studni… Piętnasty wiek się kłania…

 • Guest

  dzieki OPK nie rosną góry śmieci ten tekst mnie dobił haha…. wystarczy się przejść laskiem w stronę boiska i już widać syf i brud.. nie wspominając o ścieżce leśnej na przeciwko przystanku naszego „metra” Ozorków-las gdzie śmieci robią dywany jak liście na jesień. Czyżby straż miejska nie potrafiła zrobić czegoś pożytecznego dla miasta i „usunąć” z lasku ozorkowskich żuli ? Chyba nie… bo wolą ustawić przenośny fotoradar koło przedszkola na zgierskiej i nabijać kasę dla urzędników.

 • Jamnik

  Czekamy na film z ukrytej kamery jak się będą rozstrzygały przetargi na podwykonawców. Kamerę trzeba zainstalować pod stołem.

 • malyhenio

  ja sie tylko zastanawiam na co idą nasze podatki skoro wszystko dostajemy od uni…?

 • wielki pic na wybory a potm wielkie rozczarowanie bo KTo wygra wybory?Ciekaw jestem ile z tego nagród i prami dostana PrezesiOPK?Ludzi znowu nas próbuja ogłupuiać!

 • koziołekmatołek

  ludzie! przecież to są ich OBOWIĄZKI, za to dostają kase! niech mi ktoś powie co zrobili ponad to co musieli? tacy z nich gospodarze!

 • piotr

  Za swoje zrobili ?odp nie
  Panowie prezesi biorą po ok 10 tys na miesiąc 🙂
  Po drugie ten film jest jak spot wyborczy.
  Propagandowy.
  Niedługo wybory …

 • zyczliwy

  czy mnie oczy myla czy gizinski dziekowal skrupskiemu jako prezesowi OPK.. nie no rece opadaja, mafia, mafia i jeszcze raz mafia(slabo zorganizowana;-) )

  0

  • tarantulla

   to nie skrupski tylko gawroński(prezes opk)- prywatnie wuj gizińskiego….

 • Guest

  WIELKIM KROKIEM ZBLIŻAJĄ SIĘ WYBORY A WIĘC TAK JAK PRZED POPRZEDNIMI, TRZEBA ROZPAPRAĆ DUŻO INWESTYCJI AŻEBY SIĘ MÓWIŁO ŻE WŁADZA DUŻO ROBI.MOIM SKROMNYM ZDANIEM, OBECNY BURMISTRZ POWINIEN WRÓCIĆ TAM SKĄD PRZTSZEDŁ TO ZNACZY DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW. CHOC MYŚLĘ ŻE ZA MIŁO BY GO TAM NIE POWITANO, POZA TYM 10.000 ZŁOTYCH A 1500
  ZŁOTYCH TO TROCHĘ JEDNAK CHYBA MAŁO JAK NA JEGO APETYT.A POZA TYM CZY TO PRAWDA ŻE OSTATNIO PEWNI PRACOWNICY DOSTALI PO 1000ZŁ PODWYŻKI?

 • tarantulla

  no cóż…czyżby na podwyżkę załapała się siostra pana G? a sam pan g już kasę ma- w końcu ożenił się bogato nie na darmo:-)

 • Jak to jestz pracąw UM Ozorków-napiszcie o co chodzi z podwyżkami i czy tylko w UM a może i gdzie indziej.Piszcie ….dziękuję.A propo oświadczeń majątkowych czy to co nspisane to prawda?

 • mieszkaniec

  Świetny spot wyborczy. Grunt to dobrze sprzedać to co należy do obowiązków. Inne gminy wyprzedziły nas i w budowie wodociągów i kanalizacji. Projekt pisała specjalistyczna firma za spore pieniądze a nie OPK.

 • Guest

  A więc dziś ogłoszono termin wyborów- rozpoczyna się szybki „bieg do koryta”
  czekamy co nam kandydaci na burmistrza zaproponują, czym nas będą czarować.

 • Pies

  Jutro o 17.30 na boisku w Ozorkowie przy ul. Łęczyckiej mecz Łódzkiej Ligi Oldbojów
  Kryszpol Parzęczew – ŁKS Łódź.

 • arek

  Ciekawi mnie jedna rzecz.
  Koszt tego to 60mln zł połowe dostaniemy dofinansowania.
  Budżet Ozorkowa to 42 mln zł ,więc 30 wydamy na kanalizację ?
  OPK podlega pod miasto i napewno nie da rady ze swojego budżetu nawet przez 20 lat.

 • basia

  60 milionow ??? za wykopanie dziury i polozenie w niej rury ?? hahaha wracaj do um i mydl oczu

 • gość

  Ile????

 • arek

  Potwierdzam koszt tej inwestycji to 60 mln zł ,myślę ,że władze przeszacowały możliwości ,bo budżet to ok. 42 mln na wszystko !

 • grubo

  60 milionów – 60 000 000 hahahahaha znasz sie na zartach

 • baska

  skąd ty masz takie informacje ?? pewnie zajmujesz sie w UM sianiem propagandy

 • baska

  jesli jest tak jak mówisz to znaczy , że władza zupełnie nie wie jak wydawać pieniądze , mam nadzieje ze nastepny burmistrz będzie potrafił zorganizowac takie rzeczy o wiele taniej

 • arek

  Sprawdzcie.
  Koszt to 60 000 000 zł
  Kto się orientuje kto jest wykonawcą za taką kase ?

 • arek

  może ja się myle lub mam złe info ,zastrzegam sobie to

 • Guest

  ida mrozy uwijajcie sie z tym placem kolo kosciola bo was zamrozi a moze o to wlasnie chodzi zeby tak sobie przezimowac jeszce jedna kadencje co????????????? i kolejny wielki zryw przed nastepnmi wyborami????