Szynobusem po regionie

16
62

Wiceburmistrz Włodzimierz Skrupski był jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie budowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, podpisanego 29 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi.

Artykuł na Wikipedi o Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

Budowa ŁKA to inwestycja Województwa Łódzkiego, w 50% dofinansowana z funduszy unijnych. Jej zadaniem jest poprawa jakości, dostępności i szybkości połączeń kolejowych kilkunastu miast województwa ze stolicą regionu. W ramach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Zarząd Województwa zakupi 20 szynobusów, wyremontuje tory i trakcję kolejową, zostaną także wybudowane lub zmodernizowane przystanki i poczekalnie na trasie Kolei. W Ozorkowie przystanek taki powstałby w okolicach ul. Słonecznej pod wiaduktem na ul. Konstytucji 3 Maja. Szynobusy jeździłyby z częstotliwością 25-30 minut, zabierałyby 160 pasażerów, a podróż z Ozorkowa do Łodzi trwałaby pół godziny.

Kolej ma docelowo obsługiwać linie z Łodzi do Kutna, Łowicza, Koluszek, Zduńskiej Woli oraz trasę Łódź Kaliska – Widzew.

W planach jest budowa tunelu łączącego dworce Łódź Kaliska i Łódź Fabryczna; szynobusy jeździłyby również tym tunelem. Władze Łodzi zapewniają, że przystanki Kolei Aglomeracyjnej w mieście będą zintegrowane z przystankami łódzkich autobusów i tramwajów.
Jeszcze w tym roku Zarząd Województwa ma ogłosić przetarg na zakup szynobusów, a cała inwestycja ma zostać zrealizowana w latach 2011 – 2013. Jej koszt to 72 mln Euro.
List podpisali samorządowcy z 12 miast województwa łódzkiego (Ozorkowa, Łodzi, Zgierza, Łęczycy, Strykowa, Głowna, Pabianic, Łowicza, Zduńskiej Woli, Kutna, Łasku i Koluszek), marszałek Włodzimierz Fisiak, wicemarszałek Witold Stępień i przedstawiciele PKP.

– Podpisanie listu intencyjnego przez samorządowców to dla mnie wyraz poparcia dla inwestycji, która będziemy realizować – mówił marszałek Fisiak.

Wszyscy samorządowcy byli zgodni co do tego, że Łódzka Kolej Aglomeracyjna znacznie poprawi szybkość i jakość podróżowania w regionie.

– Moim zdaniem ta inwestycja to strzał w dziesiątkę – uważa wiceburmistrz Włodzimierz Skrupski – jeśli rzeczywiście zostanie zrealizowana w taki sposób, w jaki zakłada projekt, z pewnością skorzystają na tym mieszkańcy Ozorkowa, którzy szybciej będą mogli dotrzeć nie tylko do Łodzi, ale także do innych miast województwa.

materiał: Iza Dobrynin

 • Kris

  Dla niewtajemniczonych.
  List intencyjny – jest to rodzaj dokumentu, którego sygnowanie jest bardzo wygodne dla polityków każdego formatu. To jest po prostu dokument, który, w świetle prawa, do niczego nie zobowiązuje, a bywa świetną pożywką dla populistów i demagogów, szczególnie przed wyborami.
  Życzę dobrego samopoczucia!

 • a_nulka

  Z całym szacunkiem, ale moim zdaniem o wiele lepszą inwestycją byłoby wymiana torów tramwajowych na trasie Ozorków – Łódź, ogólnie rzecz biorąc modernizacja tej trasy Może np. jakieś partnerstwo publiczno prywatne. Pozwoliłoby to przyspieszyć dojazd do ŁDZ, a poza tym byłaby to konkurencja dla autobusów.
  A żeby dopełznąć na PKP, to jednak daleko.

 • OzoAdmin

  [quote]Z całym szacunkiem, ale moim zdaniem o wiele lepszą inwestycją byłoby wymiana torów tramwajowych na trasie Ozorków – Łódź, ogólnie rzecz biorąc modernizacja tej trasy Może np. jakieś partnerstwo publiczno prywatne. Pozwoliłoby to przyspieszyć dojazd do ŁDZ, a poza tym byłaby to konkurencja dla autobusów.
  A żeby dopełznąć na PKP, to jednak daleko.[/quote]
  „W Ozorkowie przystanek taki powstałby w okolicach ul. Słonecznej pod wiaduktem na ul. Konstytucji 3 Maja. Szynobusy jeździłyby z częstotliwością 25-30 minut, zabierałyby 160 pasażerów, a podróż z Ozorkowa do Łodzi trwałaby pół godziny. „

  • anusia

   samo centrum 😛

 • fenx

  To bezczelność i chamstwo kusić jakimś szynobusem… http://pl.wikipedia.org/wiki/List_intencyjny

  LI nie zobowiązuje do niczego, a początek prac jest zapowiedziany na okres w którym obecna władza prawdopodobnie nie będzie już pierdzieć w stołek. To zwykłe wykorzystywanie pozycji obecnej do ustawienia się w wyborach.

  WSTYD!
  Dajcie dowód szanowna władzo Ozorkowa, a nie jakieś do niczego niezobowiązujące świstki.

 • Natika

  Chciałabym zwrócić uwage na belki na tzw. ‚dziurawym moście’ nie można wgl po nich przejść.. [ tory niedaleko tesco ]
  Czy trzeba tak dużo roboty włożyć przy przybiciu kilku belek? pozdrawiam

 • eustachy

  ten most nie jest do łażenia tylko tramwajowy

 • Guest

  po co most zlikwidowac go w cholere to podejscie naszego miasta zero wlasnej inwencji – nie nasz most nie nasza sprawa
  a dobrej woli troche i most bylby naprawiony, poza tym mial byc szybki tramwaj do lodzi a co mamy zlomy jezdzace do lodzi w postaci autobusow ktore nie mozna powiedziec ze swiadcza uslugi dla swojego kienta – pasazera, bo to co siedzieje miedzy tymi dwoma firmami przypomina jakis firm grodzy z lekka doza komedi – poprostu ludzie we lbach wam sie poprzewracalo :silly: :silly: :silly: :silly: :silly:

  • a_nulka

   ale kto nie jeździ, ten nie zrozumie. Np. czekania w niedzielę 1,5 h na wyjazd z Ozo. Masakra. Ale może coś się zmieni 🙂 Może tramwaj regionalny przyjedzie po nowych torach 🙂 Pomarzyć dobra rzecz 😀

 • Guest

  w naszym ozorkowie pozostaja nam tylko marzenia i nic wiecej, gdyz miastem rzadzi wladza nie budujaca wspolenego dobra, lecza zalatwiajaca tylo wlasne potrzeby i rozwalajaca wszystko, to co do tej pory nie udalo sie jeszce rozwalic :-((((

 • Guest

  szkoda ze nie ma postu nt. skieletu ozorkowskiego bo mam pytanie do wladz naszego miasta co z pieniezkami zbieranymi na budowe- projekt przychodni – domu dla niepelnospr. gdzie one sa??????????????????????????

 • młodzież
 • maria

  mam nadzieję że mieszkańcy naszego miasta w tym roku rozliczą naszego burmistrza jest dwie kadencje i nic nie zrobił

 • maria

  c.d. teraz zbliżają się kolejne wybory no i co mamy :-?: rozkopane drogi,i mydli się oczy wyborcom

 • do angie.

  [quote]Z całym szacunkiem, ale moim zdaniem o wiele lepszą inwestycją byłoby wymiana torów tramwajowych na trasie Ozorków – Łódź, ogólnie rzecz biorąc modernizacja tej trasy Może np. jakieś partnerstwo publiczno prywatne. Pozwoliłoby to przyspieszyć dojazd do ŁDZ, a poza tym byłaby to konkurencja dla autobusów.
  A żeby dopełznąć na PKP, to jednak daleko.[/quote]

  zgadzam sie w 300% !

 • boxia

  Nie słyszeliście, że chcą się pozbyć tramwajów?? Po pierwsze szynobus nie jest alternatywą dla tramwajów bo osoby starsze jeżdżą za darmo w tramwajach, po drugie tramwaj zahacza o centrum naszego miasta, przy okazji stanowi element komunikacji miejskiej. Poza tym jest to zabytkowa linia tramwajowa, więc uważam, ze warto ją zmodernizować i inwestować w to – np. latem o konkretnej godzinie puścić jakiś zabytkowy tramwaj. Szynobus jest mniej potrzebny niż tramwaj. Lepiej wzięliby się za tą wolną amerykankę naszej prywatnej komunikacji między miastowej.
  Ja również jak najbardziej jestem za modernizacją linii 46 – tu te nowoczesne tramwaje miałby okazję pokazać co potrafią, a nie tak jak w Łodzi zatrzymują się co trzy minuty na światłach – ale szumnie nazywa się łódzki tramwaj regionalny.