Zawierucha w ozorkowskim pogotowiu

10
73
pogotowie.jpg

Zostawcie nam lekarza przynajmniej w jednej z dwóch karetek pogotowia, stacjonujących w Ozorkowie taki apel wystosowali burmistrz Ozorkowa oraz wójtowie  Parzęczewa i gminy Ozorków do wojewody oraz Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Zgodnie z ustawą o państwowym ratownictwie medycznym, w 2010 r. zaplanowano dla rejonu Ozorkowa dwa podstawowe zespoły. Tworzą je ratownicy medyczni, natomiast nie ma w nich lekarza. Podstawowe zespoły ratownictwa muszą za każdym razem wozić chorego do szpitala, ponieważ nie ma w karetce lekarza, który oceniłby stan pacjenta – mówi Piotr Giziński, burmistrz Ozorkowa.

– Ratownicy tracą wiele czasu na dojazdy do szpitala w Zgierzu. Może się zdarzyć, że w razie groźnego wypadku czy innej sytuacji zagrożenia życia na tym terenie, zabraknie ratowników medycznych, bo będą zajęci transportem. Przewożenie pacjentów do Zgierza podnosi koszty. Naszym zdaniem taka sytuacja nie ma uzasadnienia ani zdrowotne go, ani ekonomicznego. Według Bogusława Tyki, dyrektora pogotowia, Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga, aby taki rejon jak Ozorków z gminami obsługiwał podstawowy zespół ratownictwa.  Utrzymywanie  przez WSRM lekarza w Ozorkowie za 345 tys. zł rocznie byłoby… naruszeniem prawa. Podobnie jak sfinansowanie etatu lekarza z pieniędzy samorządu. Przecież stacja ratownictwa zapewnia ozorkowianom świąteczną i nocną, ambulatoryjną pomoc lekarską.
– Poza Ozorkowem, żadne inne  20-tysięczne  miasto w Polsce  nie  posiada dwóch zespołów ratownictwa medycznego – mówi Danuta Szymczykiewicz, rzecznik łódzkiego pogotowia. – Jeżeli ratownik uzna, że jest potrzebny lekarz, ma możliwość wezwania do pomocy innego zespołu medycznego. Apel o pozostawienie lekarza ilustruje problem przerzucania odpowiedzialności lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na pogotowie, które jest traktowane jak przychodnia na kółkach. Przypomnę, że ambulans ratowniczy można wezwać tylko i wyłącznie w wypadkach nagłych lub zagrożenia życia. Jak się dowiedzieliśmy, rozważane jest jeszcze odebranie Ozorkowowi jednej karetki. Ma być ona przeniesiona do Wartkowic, by udzielała pomocy ofiarom wypadków na autostradzie.

(WKU) Express Ilustrowany

 • anonim

  taak jasne teraz już niekiedy trzeba czekać na karetkę godzinę czasu a jak zabiorą nam jedna to już w ogóle będziemy czekać do tzw śmierci…

 • ZUS

  Kiedy ostatnio czekałeś pacjencie godzinę na karetkę, piszesz tylko poto by pisać. Wszystko da sie sprawdzić, a jak życie pokazuje karetka to nie przychodnia, a nie którym ciężko się przestawić, bo wygodniej i za darmo dzwonił pod 999 i pan doktor podjechał do domku, wypisał recepte, a teraz to trzeba ze Zgierza powrócić.

  • anonim

   kiedy? osobiście czekałem na karetkę 97 minut… po moja babcie przyjechała choć mieszka nie daleko przychodni… Piechota ten dystans zajmuje 4 minuty…

 • zoz

  To ze babcia mieszka 4 minuty od przychodni niewiele znaczy jesli nie ma na terenie Ozorkowa karetki. W tej chwili w Ozorkowie mamy 2 karetki pogotowia. Wystarczy ze jedna pojedzie do szpitala w Lodzi, druga np do Zgierza rejon bedzie nieobstawiony. Na pewno zaden zespol nie czekal w stacji zamiast jechac na wizyte.
  Tymbardziej 97 minut. Ponadto sa wizyty pilne i pilniejsze. Nadcisnienie a nagle zatrzymanie krazenia nie sa oznaczone tym samym kodem w kodyfikacji pogotowia ratunkowego i nie sa to te same czasy realizacji wizyty. Mamy 2 zespoly podstawowe (ratownicze)- ktore obligatoryjnie maja zabierac pacjenta do szpitala. Niestety ale skonczyly sie czasy kiedy pogotowie ratunkowe traktowano jak ruchoma przychodnie zdrowia. Ponadto chce poinformowac ze w godzinach wieczornych pn-pt 20.00-8.00 i w sob-ndz cala dobe dziala Abulatorium Pogotowia Ratunkowego na ulicy Spokojnej 10 gdzie mozna uzyskac pomoc i byc zbadanym przez lekarza, wykonywane sa zabiegi (zastrzyki, itd) Czyli reasumujac np o godz 21.00 dostajecie nagle goraczki – wsiadacie w autko do Ambulatorium, lekarz bada wypisuje recepte na antybiotyk,jeszcze kurs do apteki (praktycznie zawsze jakas ma nocny dyzur i sprawa zalatwiona).

 • bcn

  👿 Jak tak sobie to czytam to krew mnie zalewa. 20 tys miasto powinno miec jeden zespol ratownictwa med. To moze wymyslec tylko Nasz NFZ. Mieszkam w takim samym, malym, miescie tylko na poludniu europy. Do dyspozycji mieszkancow jest 5 karetek rozmieszczonych w roznych punktach miasta. Karetka od zgloszenia jest na miejscu w ciagu 3 minut. Ale tu nikt nie utrzymuje stada nierobow z NFZ i ich biurowcow. A pieniadze ktore odprowadza sie od pensji faktycznie ida na sluzbe zdrowia, a nie na biurokracje. Niestety realia sa takie, ze w Europie to jestesmy tylko na mapie… 👿

 • Mikołaj Kopernik

  Z południa Europy? Z kraju nierobów Włoch czy Grecji? Gdzie milionowy deficyt jest tuszowany?

 • bcn

  👿 Blad 👿 Jak bys pomyslal to po nicku bys odgadl…

 • dominik

  sluchajcie super ,ze gdzies tam jest pięknie !!
  tylko w ten sposob to mozemy usiąsc i zacząc plakac !
  A tu widze kolejnego rodaka zachwyconego zachodem ,wiec skoro mieszkasz w wolnej Europie to papa i „cudze chwalicie swego nie znacie”
  lepiej zobacz ile składek odprowadza sie na zachodzie ile u nas !

 • domioslo

  hallu,madralo dominik,nie wazne ile podatkow sie odprowadza,wazna jest dobra gospodarka .a u nas w polsce daleko do tego 😡

 • ola

  jakiś strasznie mądry człowiek tam pisze, tylko szkoda, że w praktyce tak słodki i rożowo to nie wygląda….