Pracownicy na bruk?

7
286
Cukrownia Leśmierz, Fot. Michał Kowalski

Zatrudniająca ponad 150 pracowników najstarsza w Polsce cukrownia w Leśmierzu pod Ozorkowem przestanie produkować cukier. Zapadła już decyzja o demontażu linii technologicznej i rozwiązaniu umów z okolicznymi rolnikami, którzy dostarczali do zakładu buraki cukrowe.

– Poinformowaliśmy Agencję Rynku Rolnego o zakończeniu produkcji cukru, co nastąpić ma do 30 września – informuje Robert Sikorski, prezes zarządu cukrowni w Leśmierzu. – Decyzja ta związana jest restrukturyzacją rynku cukrowego i ze zmianami wynikającymi z ograniczenia produkcji, które wymusiła na nas Unia Europejska. Chodzi o to, że Światowa Organizacja Handlu dopuszcza na rynek europejski cukier z krajów rozwijających się, na przykład z Brazylii. Produkcja cukru w Leśmierzu jest dlatego nieopłacalna.

Prezes Sikorski ma nadzieję, że zakład nie ogłosi jednak upadłości. – Zastanawiam się nad restrukturyzacją polegającą na zmianie profilu produkcji, ale na razie nie chcę zdradzać, co zakład mógłby produkować – mówi Robert Sikorski.

Informacja o zaprzestaniu produkcji cukru wywołała popłoch w zakładzie. – Z cukrownią jestem związany od wielu lat – mówi jeden z pracowników. – Jak większość załogi mam nadzieję, że mimo zaprzestania produkcji cukru nasz zakład przetrwa. Jeśli nie, to czeka nas po prostu katastrofa.

 

Express Ilustrowany 2008-04-17
TEKST: (STOP)
 • Emil_komentator

  Prezes Dyzma już raz uratował Polski cukier i cukrownie Leśmierz! Zadzwońcie może uratuje i tym razem… 😉

 • BUU!

  Emil_komentator wal się! wiesz ile ludzi straci prace! po ciebie zaraz zadzwonimy deklu

 • Eu

  Dla mnie to też nie jest śmieszne. Szkoda tych ludzi. Przecież większość z nich już nigdzie nie znajdzie pracy.

 • halina

  150 osob to pol leśmmierza ,ciekawe dokąd ci ludzie pojda ..? to jest ewidentne skurwysyńsynstwo , 50 metrow od cukrowni rosna buraki, a oni beda qrwa cukier sprowadzac z ….. brazylii

 • Guest

  🙁

 • gość

  Jak doniosą słuchy to cukrownie w leśmierzu ma wykupić Tony ?Ktoś mówił że on już ją wykupił? 👿

 • marcinzbugaja

  Mała dygresja.
  Pierwsza cukrownia na obecnych ziemiach polskich (wówczas pruskich) powstała w Konarach na Dolnym Śląsku (1802r) i była zarazem pierwszą na Świecie.
  Najstarszą polską cukrownią, w dodatku ciągle działającą, jest cukrownia Częstocice.
  „Leśmierz” powstał znacznie później.