Czy w Ozorkowie będzie monitoring?

6
57

Jak działa monitoring wizyjny w bezprzewodowej sieci lokalnej i dlaczego warto go uruchomić w gminie? O tym rozmawiał burmistrz Ozorkowa Piotr Giziński z przedstawicielami gminy Zielonka pod Warszawą, w której taki system już działa. Spotkanie odbyło się 31 marca, a uczestniczyli w nim także Tomasz Klauze – Przewodniczący Komisji Porządku Publicznego i Interwencji Rady Miejskiej w Ozorkowie, Bogusława Trella – naczelnik Wydziału Gospodarowania Majątkiem Komunalnym oraz Michał Czekalski – informatyk Urzędu Miejskiego w Ozorkowie. Bezprzewodowa, lokalna sieć teleinformatyczna obejmuje w Zielonce urząd gminy i jednostki podległe: szkoły, przedszkola, placówki służby zdrowia, gminne centrum reagowania, ale także policję i straż pożarną. Sieć radiowa umożliwia elektroniczny obieg dokumentów między jednostkami, przesył Internetu i połączenia telefoniczne. Dzięki temu placówki nie muszą mieć stałego łącza internetowego, oszczędzają także na rachunkach telefonicznych, ponieważ sieć bezprzewodowa umożliwia bezpłatne połączenia głosowe. Jedną z najistotniejszych zalet sieci jest możliwość jej stałej rozbudowy i obejmowanie nią kolejnych jednostek i obiektów.

Radiowa sieć lokalna pozwala także na budowę i rozbudowę systemu monitorowania w mieście. W gminie Zielonka działa 15 kamer w różnych punktach miasta, m. in. na niestrzeżonym przejeździe kolejowym i w miejscach, w których najczęściej dochodzi do zakłóceń porządku. Obraz z kamer jest odczytywany i analizowany przez policjantów z komisariatu w Zielonce. Dzięki monitoringowi poprawił się stan bezpieczeństwa w gminie. System można cały czas rozbudowywać poprzez instalowanie kamer w nowych punktach lub przenoszenie w inne miejsca w zależności od potrzeb, co jest bardzo ważne np. przy organizacji imprez masowych. Przy tradycyjnym systemie układania światłowodów byłoby to bardzo kosztowne.

Czy radiowa sieć lokalna mogłaby funkcjonować w Ozorkowie?
– Byłaby to najlepsza i najtańsza możliwość uruchomienia w mieście systemu kamer – uważa burmistrz Piotr Giziński – bezprzewodowa sieć bardzo dobrze sprawdza się w gminach, które z niej korzystają; z jednej strony wpływa na poprawę stanu bezpieczeństwa w mieście, z drugiej strony obniża koszty działania urzędu i jednostek podległych samorządowi. Ja i radni Rady Miejskiej musimy sprawdzić jakie są warunki i koszty uruchomienia takiej sieci w mieście i wtedy zdecydujemy, czy zainstalować ją w Ozorkowie.

Izabela Dobrynin
umozorkow.pl
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSportowy weekend
Następny artykułOzorków bez wody
Pomysłodawca i właściciel serwisu Ozorków.net. Od 2002 roku z niewielkimi przerwami czuwa nad treścią serwisu.
 • fenx

  To jak już sobie zdecydujecie, to zainstalujcie jedną na korytarzu w Urzędzie Miasta.

  Tak serio, to fajnie by było, jeśli byłby dostęp do odczytów z tych kamer np przez internet (o ile dojdzie to do skutku) – Wy chcecie ogladać mnie, ja chętnie zobaczę Was 🙂 pozdrawiam Grupę Trzymającą Władzę.

 • szpiq

  Grupa Trzymająca Władze pozdrawia Ciebie.

 • precz

  wyportalac

 • sieć pomogła by napewno obniżyć koszty związane z komunikacją instytucji ale jej budowa przy obecnych cenach już istniejącej i ogólnodostępnej takiej sieci (internet) to moim skromnym zdaniem wywalanie pieniążkow w błoto… system kamer wizyjnych można rowniedobrze podłączyć do internetu i chronić dostępu do niego hasłem a i jest nawet możliwość udostępnienia podglądu całemu światu 😉 ba można podłączyć kilka takich systemów np jeden z ze szkoły drógi z placu a trzeci np z ulicy uzyskujemy zdalny podgląd a do władz miasta należy jedynie decyzja kto i do jakich części systemu może mieć dostęp obniża to znacznie koszty i nie musi się to wiązać z dużą inwestycją … chyba że system wyżej opisywanej sieci obioł by np darmowy bezprzewodowy internet dla mieszkańców miasta to wtedy jako mieszkaniec popieram inicjatywe dużej inwestycji w naszym mieście …

 • te kamery w ozorkowie nic ne daja jak beda mieli pic to beda pic i sie nawet bic itd zly pomysl kasa na marneee

 • 👿