Secesja Ozorkowa?

15
23

Nieoczekiwany efekt może przynieść plan zgierskiego starostwa dotyczący połączenia dwóch szkół w Ozorkowie. Przy okazji protestów można było usłyszeć o wystąpieniu tego miasta z powiatu zgierskiego i przystąpieniu do łęczyckiego.

W Zgierzu początkowo mówiono o tym, że pikietujących ozorkowian ponoszą emocje. Tymczasem… Mam nadzieję, że nie zostaniemy zmuszeni do tak drastycznych działań – mówi Piotr Giziński, burmistrz Ozorkowa. – Zresztą, przystąpienie do innego powiatu nie zależy od mojej woli. O tym mogą zadecydować mieszkańcy.

Wielu mieszkańców 22-tysięcznego Ozorkowa dojeżdża do pracy do niemal trzykrotnie większego Zgierza lub Łodzi. Właśnie w tamtym kierunku prowadzi siedem linii autobusowych i jedna tramwajowa. Co mieszkańcy mieliby więc zyskać na przyłączeniu się do Łęczycy, w której jest zaledwie 17 tys. osób?

Do połowy lat 70. byliśmy w powiecie łęczyckim, choć już wtedy wielu ozorkowian jeździło do pracy w Zgierzu autobusami i tramwajami. Nie chodzi jednak tylko o względy historyczne – zaznacza burmistrz Giziński. – W powiecie zgierskim jesteśmy jednym z pięciu miast. Tymczasem w łęczyckim jest na razie jedno, i do tego mniejsze od nas. Bylibyśmy największym okręgiem, dobrze reprezentowanym w radzie powiatu.

W Ozorkowie mówi się także, że część urzędów powiatowych można by było przenieść do tego miasta. W zamian za to Łęczyca miałaby pewność, że jej powiat nie zostanie zlikwidowany. Co jakiś czas powtarza się bowiem o łączeniu małych powiatów.

Nie spodziewałem się, że plany łączenia szkół będą miały aż takie konsekwencje – mówi Lesław Jarzębowski, starosta zgierski. – Nie sądzę, by doszło do oderwania Ozorkowa, tym bardziej że obecnie ciąży on w kierunku większych miast – Łodzi i Zgierza. Nie mamy zamiaru nikogo przekupywać przekazaniem niektórych urzędów. To by zdezorganizowało pracę starostwa i było uciążliwe dla mieszkańców.

(mał)
Data publikacji: 30.01.2004

 • ~Obywatel Ozorkowa

  Ozorków w pow. Łęczyckim? Tak! Jest to dobre rozwiązanie dla naszego Miasta.Proszę o sondaż -kto za ???

 • ~Michal Malagowski

  Obywatelu co ty k* mówisz. Łęczyca to jeszcze większe gówno od Zgierza. Żałosny pomysł…. :-/

 • ~Paweł

  Ob. Malagowski podaj lepszy pomysł jak jesteś taki mądry.

 • ~Patriota

  Jestem za powiatem zgierskim w OZorkowie. polecam lekture najnowszego OZorkowianina.

 • ~Jerzyt

  jestem za Łęczyckim -tam jest mniejsze ZŁO

 • ~ROCCO

  a moje zdanie jest takie nich zotanie wszystko po staremu ,ale jak byśmy przeszli pod skrzydła łęzycy to juz wogóle może zmienimy nazwe ozorkowa na np:Pierdziszewo dolne co wy o tym myślicie.

 • ~ROCCO

  przyznaje racje michałowi ,brawo

 • ~Michal Malagowski

  Jerzyt „jestem za Łęczyckim -tam jest mniejsze ZŁO” nie wiem co masz na mysli mowiąc ZŁO, ale jestem ciekawy czy wrocil bys cały z pol godzinnego spacerku bo tym wspanialym miescie jakim jest ŁĘCZYCA. Na moje oko to albo by cie okradli kilka razy, a gdybys mial mniej szczescia to bys dostal nozem w plecy ! Niestety mam „zaszczyt” chodzil juz piąty rok do szkoly w leczycy i niestety bardzo dobrze wiem jakie to jest miasto :-/ Wole zgierz… ps. pozdrawiam moją mame, ktora to pewnie przeczyta i znowu bedzie mi robila jakies wyklady 😛

 • ~Michal Malagowski

  > Paweł
  > Secesja Ozorkowa
  > Ob. Malagowski podaj lepszy pomysł jak
  > jesteś taki mądry.

  Lepszy pomysł? niech zostanie tak jak jest, a pomysł zmiany powiatu jest conajmniej śmieszny, EOT

 • ~k

  z tego co wiem to teraz te bogatsze gminy wojwodztwa itp. placa tym biedniejszym to lepiej przeniesmy sie tam gdzie ktos ma wiecej kasy zebysmy my na nich nie dawali bo i tak duzo kasy nie mamy

 • ~ptyśś

  za krytykę Łęczycy nie godne jest chodzić tam do szkoły , co na twoje ,k” mówi mamusia

 • ~Michal Malagowski

  tobie sie chyba nie musze tlumaczyc?… „za krytykę Łęczycy nie godne jest chodzić tam do szkoły ” co ma jedno wspolnego z drugim?…

 • ~Michal Malagowski

  myslicie ze po przejsciu do innego powiatu bedzie lepiej? ze zostawia wam kochane LO? za rok beda chcieli wam zamknac podstawowki wszystkie i co wtedy zrobicie? przejdziecie do powiatu zgierskiego? [zyjemy w przykrym kraju i trzeba sobie radzic ale nie w taki sposob], EOT,

 • ~m

  mama jest bardzo niezadowolona z ,,k”, ale Michał jest dorosły i sam odpowiada za swoje słowa i czyny.

 • ~Grześ

  Na co to całe wasze P…władze i tak zrobją co zechcą pomimo waszych zbędnych opini za i niezadowolenia kochane Matołki.