Protest przeciwko budowie drogi

8
26

Jeden z mieszkańców Ozorkowa protestuje przeciwko budowie drogi odciążającej ulice Starzyńskiego i Nowe Miasto
Od kilku lat mówi się o konieczności budowy w Ozorkowie nowej drogi łączącej trasę z Łodzi do Gdańska ze strefą ekonomiczną. Ma ona omijać zatłoczone ulice w centrum, przez które z trudem przeciskają się ciężarówki. Objazd ma prowadzić przez spokojną dotychczas dzielnicę, ulicami Południową, Kochanowskiego i Lipową. Trudno się dziwić, że jej mieszkańcom pomysł ten nie przypadł do gustu.

Już gdy powstała strefa, zaczęły tędy jeździć ciężarówki – mówi Zenon Chażupnik, mieszkaniec ul. Kochanowskiego. – Wtedy było jeszcze spokojnie. Wystarczyło, że utwardzili tłuczniem ulicę Lipową, a od razu znacznie zwiększył się ruch. Jeśli powstanie oficjalny dojazd, trudno tu będzie wytrzymać.

Planowana inwestycja to dla mieszkańców nie tylko wzrost hałasu. Ze wstępnych przymiarek wynikało, że działka pana Chałupnika zostanie okrojona o około 100 m kw. Właściciel nie chce się zgodzić na budowę trasy. Złożył skargę na zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego, ale została ona odrzucona na ostatniej sesji przez radnych.

Jeśli zaczną budować, to będę się odwoływał do sądu – odgrałał się mieszkaniec.

Niespodziewanie sprzymierzeńcami mieszkańców spokojnych dotychczas ulic stali się powiatowi radni (część trasy ma powstać na drogach powiatowych). Na ostatniej sesji uznali, że zapewnienie dróg dojazdowych do stref to obowiązek lokalnych samorządów i władz strefy. Tymczasem wcześniej mówiono o wpisaniu dojazdu do ozorkowskiej strefy do pilotowanego przez powiat programu rozwoju regionalnego. Można dzięki niemu uzyskać aż 75-procentową dotację z Unii Europejskiej.

Moja pierwotna propozycja zakładała, że jeśli projekt uzyska akceptację, to nowa droga będzie gotowa w 2006 roku – mówi Włodzimierz Maciejewski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg i Mostów w Zgierzu.

Bez wsparcia powiatu, plany te są mało realne. Koszt 3-kilometrowej trasy wraz z mostem na Bzurze szacuje się na 10 mln zł. Prawdopodobnie ciężarówki jeszcze długo będą jeździły zatłoczonymi ulicami Starzyńskiego i Nowe Miasto.

(maż)

 • ~Zygmuncik

  Jak chce mieszkac jak na wsi, to niech sie tam przeprowadzi! Przez jednego ciemnego debila traci cale miasto!

 • ~andrzej

  Ta droga powinna powstać gdyż polepszy to infrastrukturę i może pomóc w rozwoju tego miasta.

 • ~MAGUS

  JESTEM JAK NAJBARDZIEJ PRZECIWNY BUDOWIE KOLEJNEJ DROGI
  ZŁODZIEJE KRADNĄCY NASZE PODATKI NIE POTRAFIĄ ZADBAĆ O TE KTÓRE JUZ SĄ ALE PLANY MAJA BY BUDOWAĆ KOLEJNE
  MOŻE WPADŁBY KTOŚ NA POMYSŁ ŻEBY ZAPROJEKTOWAĆ KOLEJNY PARK
  MAM PROPOZYCJĘ NA PRZECIW BLOKÓW PRZY ULICY MAŁACHOWSKIEGO JEST WOLNA PRZESTRZEŃ GDZIE PIĘKNIE ROZSIAŁY SIĘ MŁODE DĘBY SZKODA BYŁOBY JEŚLI TO MIEJSCE W PRZYSZŁOŚCI ZOSTAŁO ZALANE BETONEM

 • ~MAGUS

  WSZYSTKICH MAJĄCYCH DOŚC SMRODU SPALIN I HAŁASU ZACHĘCAM DO ZORGANIZOWANIA SIĘ I POWIEDZENIA ZDECYDOWANEGO NIE! CHĘTNIE POZNAM TEŻ PROTESTUJĄCĄ OSOBĘ

 • ~Zygmuncik

  Precz z cywilizacją!!! Niech żyją jaskinie!!! 😉

 • ~MAGUS

  NICH ZYJE CYWILIZACJA NIECH ŻYJE BETON NICH ŻYJĄ APARATY TLENOWE

 • ~oooo

  Niech żyją jaskinie!!! NICH ŻYJĄ APARATY TLENOWE i gaaaaaanja

 • ~Zaaferowany

  Kup sobie samochód i pojeździj po Ozorkowie to zrozumiesz sens tej drogi.