Tematy matur z Polskiego

7
48

Godzinę temu zakończyły się matury pisemne z języka polskiego. Dla tych, którzy juz zapomnieli 😉 jakie były tematy, poniżej przypominam… i życze powodzenia jutro (tylko nie dziękować lol). 1) Najdoskonalsza część stworzenia czy „nędzy wszelkiej wizerunek”? Odwołując się do wybranych utworów z różnych epok, rozważ, która z literackich koncepcji człowieka i jego losu jest bliższa rzeczywistości.

2) Wygrywać jest rzeczą ludzką… Na podstawie wybranych utworów oceń postępowanie bohaterów literackich odnoszących zwycięstwo.

3) „Nasz pochód przez dzieje, który chętnie wyobrażamy sobie jako zwycięski marsz ku nieograniczonym, jasnym horyzontom, jest w istocie (…) dreptaniem od kryzysu do kryzysu” – Jan Józef Szczepański. Odwołując się do wybranych utworów przedstawiających kryzys cywilizacji XX wieku, rozważ, czy podzielasz pogląd pisarza na temat ludzkich dziejów.

4) Zinterpretuj wiersz Zbigniewa Herberta (1924-1998) „Dałem słowo”. Zwróć uwagę na postawę etyczną podmiotu lirycznego. W swych rozważaniach możesz odwołać się do innych wierszy poety.

 • Ozo_Admin

  mi by pasował drugi temat 😉
  reszty nie rozumiem (żartuje oczywiście) hehe

 • Emzor

  ja narazie wole nie myslec o maturze :-). Zdarze sie namyslec, mam jeszcze prawie dwa latka przed soba :-).

 • ~Mokleks

  Nie no to byla lekka przesada!! Myslalem ze beda latwiejsze pytania! To znaczy te nie byly skolei tak strasznie trudne, ale strasznie ogolne! Roznie mozna bylo to rozumiec!! Nie wiem do tej pory czy na 100% napisalem na temat! Czas pokaze! Mam nadzieje tylko ze jutro matma pojdzie lepiej!! POZDRAWIAM WSZYSTKICH MATURZYSTOW!!

 • ~Mokleks

  O! I Michal! Przestaw zegar bo zla godzine wpisuje!! Pisze notke o 22.40 a pokazuje 18.40!! 😉

 • Ozo_Admin

  oki, dzieki za zwrocenie uwagi

 • ~kasiula

  Jejku ale te tematy były banalne(przynajmniej dla mnie-wybrałam pierwszy), myślałam że coś trudniejszczego wymyślą, ale na szczęcie się myliłam. papatki :-)))))))))))

 • ~kamila

  CZEŚC wAM KOCHANI MATURZYŚCI !!!!;.MOZĘCIE MI POWIEDZIEĆ JAKIE DZIS BYŁY TEMATY Z POLSKIEGO???